Eleven5
Now Reading
Eleven5! Odc. 3 Przewlekły katar u dzieci – jak sobie z nim radzić [wideo]
1

Przewlekły katar u dzieci – jak sobie z nim radzić

 

Przewlekły katar u dzieci – jak sobie z nim radzić

Większość dzieci po rozpoczęciu przedszkola zaczyna cierpieć na chroniczny katar. Często bezbarwny, ale nie zawsze. Co może oznaczać taka ciągła wydzielina z nosa i jak sobie z nią radzić, odpowiadają nasze ekspertki. Joanna Brejecka – Pamungas przybliży naturalne metody walki z przewlekłym katarem a dzięki Dorocie Jarymowicz poznamy emocjonalne przyczyny kataru.

 

Karolina Jach: Skontaktowała się z nami mama czterolatka, który po tym jak zaczął chodzić do przedszkola, zaczął cierpieć na przewlekły katar. Katar jest bezbarwny.

Joanna Brejecka-Pamungkas: Jeżeli wydzielina jest bezbarwna, jest to o tyle dobry znak, że nie ma tam infekcji bakteryjnej. Zatem może być to czynnik alergiczny, coś co uczula dziecko. Może być to w pożywieniu bądź w środowisku zewnętrznym. Świadczy to także o osłabieniu odporności u dziecka. Śluz jest elementem, który zostaje wydzielany po to, aby usuwać coś co nie zostało w pełni strawione bądź jest niekorzystne dla dziecka. Często alergie nawet wziewne biorą swój początek w pożywieniu. Zatem jeśli zjemy coś co obciąży nasz organizm to wydziela się to w postaci śluzu.

Karolina Jach: Jak w takim razie radzić sobie z katarem, który jest objawem zaśluzowania organizmu?

Joanna Brejecka-Pamungkas: Przede wszystkim należy przeanalizować dietę dziecka. Produkty, które są najbardziej śluzotwórcze to nabiał, pszenica i cukier. One powodują produkcję śluzu w organizmie i stanowią też takie śluzowate, przyjazne, wilgotne środowisko do namnażania się wirusów i bakterii. Podobnie jak nadmierna ilość surowych warzyw, owoców. Bardzo słodkie owoce, banany są bardzo mocno śluzotwórcze. Są śluzotwórcze w swojej konstytucji, plus to w jaki sposób docierają do naszego kraju, jaki wpływ mają na nie związki chemiczne. Należałoby zatem zobaczyć jakie z tych elementów są obecne w diecie dziecka i sukcesywnie je eliminować.

Karolina Jach: Dobrze, ale tak naprawdę są to produkty obecne w diecie każdego Polaka. Czy jeśli katar trwa już kilka miesięcy to mamy wyłączyć z diety nabiał, cukier, pszenicę i banany?

Joanna Brejecka-Pamungkas: Tak. Obserwować reakcje. Ja dałabym około sześciu tygodni na to, aby zobaczyć jak dziecko zareaguje.

Karolina Jach: Po jakim czasie mogą pojawić się zmiany na lepsze?

Joanna Brejecka-Pamungkas: W zależności od tego jak ta reakcja jest intensywna. Dziecko może mieć reakcje tylko na jeden z produktów i jego odstawienie da szybki i długotrwały efekt.

Można odstawiać produkty pojedynczo lub odstawić wszystkie na raz i jeśli katar będzie mniejszy robić tak zwane prowokacje i w prowadzać raz na pięć dni dany produkt, obserwować czy u dziecka pojawia się katar czy też nie.

Karolina Jach: Ale czy jedzenie może być jedyną przyczyną takiego kataru? Czy są także inne?

Dorota Jarymowicz: Ja myślę, że zawsze też warto zastanowić się nad tym co dzieje się w życiu dziecka i jego rodziców. Ponieważ nie doceniamy emocjonalnych przyczyn chorób. I jak zastanowimy się nad katarem w taki czysto logiczny sposób, to zauważymy, że cieknie nam z nosa, kiedy coś śmierdzi. Jak powąchamy coś, co bardzo intensywnie pachnie i to nie zależnie od tego czy to będzie ładny czy brzydki zapach, to i tak zacznie nam lecieć z nosa i zaczniemy kichać najczęściej. Dlatego warto się zastanowić czy w życiu tego dziecka, w jego sytuacji w przedszkolu na przykład nie ma czegoś co jest symbolicznie śmierdzące dla niego. Nie przyjemne. Inne dzieci być może źle się do niego odnoszą, zabierają mu jakieś rzeczy, śmieją się z tego dziecka. I to jest pierwsza rzecz nad którą warto byłoby się pochylić i porozmawiać z dzieckiem, czyli jak ono się czuje w przedszkolu.  Natomiast druga rzecz to to , że dzieci często biorą na siebie problemy rodziców. Czyli warto się zastanowić jak my się czujemy, jaka jest nasza sytuacja emocjonalna. I jeżeli jest to coś co odkryjemy, że my mamy problem, to wtedy warto jest przez sen opowiedzieć dziecku, że to rodzice mają problem a ono może spokojnie wracać do zdrowia, ponieważ jemu tak naprawdę nic nie grozi. Ono stara się tylko nieświadomie pomóc swoim rodzicom, żeby oni byli silni, zdrowi i mogli zapewnić mu opiekę i bezpieczeństwo.

Myślę, że jeżeli zastosujemy obie metody. Czyli z jednej strony ograniczymy te substancje śluzo twórcze, bo one są takim fizycznym, obiektywnym elementem, który sprzyja temu zaśluzowaniu a do tego jeszcze dodamy ten element emocjonalny to szansa na to, że katar skończy się jest zdecydowanie większa.

Jeśli masz pytanie, na które chciałabyś usłyszeć odpowiedź w programie, nadeślij je prosimy w formularzu kontaktowym. Postaramy się odpowiedzieć na każde z nich.”

*
*
*

What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
100%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie
1 Comments

Leave a Response

*