Now Reading
Siłownia dla ciężarnej: przewodnik
4

Exercise-during-pregnancyGodzina, siedemdziesiąt minut to dla mnie standard na ćwiczenia cardio. Mam swoje ulubione playlisty, w zależności od tego, na co mam nastrój, czy jestem wesoła, czy zła, miałam ciężki czy spokojny dzień. Odczuwam pierwsze dwadzieścia minut, a później to już z górki, odpowiednie wizualizacje i orientuję się, że upłynęło sześćdziesiąt minut. W dniu, w którym wypada trening siłowy, trening cardio wygląda u mnie tak samo. Wiadomo. Wszystko pięknie wyglądało do momentu zajścia w ciążę. Najpierw ukradkiem zjadałam na stacji benzynowej batona, co było wcześniej kompletnie nie do pomyślenia! No, ale, myślę sobie, na szczęście dzień treningowy.

Później było tylko gorzej, bo na każdym treningu siłowym myślałam, że zasnę, a te dwadzieścia minut na bieżni było jak siedemdziesiąt! Teraz już wiem, że to normalne u ciężarnych. Wiele wysportowanych kobiet jest zaskoczonych tym, jak ciąża wpływa na przebieg ich treningów. Te zmiany są okresowe. Możesz mieć dni, kiedy – wyjątkowo – będziesz miała dużo więcej siły niż przed ciążą (u mnie? rzadko). Pamiętaj jednak, że nie jesteś supermanem, tylko już mamą, odpowiedzialną za siebie i dziecko. Dlatego nie szalej.

Czy powinnaś skrócić treningi cardio, zmniejszyć intensywność?
Czy są jakieś maszyny, na których nie możesz ćwiczyć? Czy możesz dalej ćwiczyć pilates?

Odpowiedzi w ogromnej mierze zależą od tego, na jakim poziomie zaawansowania (ćwiczeń) jesteś, w którym jesteś trymestrze i jak się czujesz. Jedno jest pewne, siłownia to najlepsze miejsce dla ciężarnej chcącej uprawiać sport. Jeśli jedna maszyna cardio jest niewygodna dla ciebie, lub po prostu ci nie odpowiada, możesz zmienić na inną i tak, aż znajdziesz odpowiednią.

Pójście na siłownię może dać ci sporą dawkę motywacji, a zapłata jest niewiarygodnie satysfakcjonująca. Konsekwentne i regularne ćwiczenia w ciąży mogą zminimalizować bóle pleców i zaparcia (wiem, jesteś w ciąży, ale ruch nadal przyspiesza przemianę materii), pomogą lepiej spać i zmniejszą ryzyko cukrzycy ciążowej i depresji. W dalszej perspektywie, regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do szybszego porodu i wykluczyć komplikacje. Wyrobione nawyki treningowe podczas ciąży, mogą pomóc ci szybciej wrócić do formy po ciąży.

Mój pierwszy trymestr na siłowni to była droga przez mękę, drugi był lekki, trzeci nie był taki zły. Jedyna różnica to taka, że w miarę postępującej ciąży musiałam częściej biegać do toalety. Tak czy inaczej, siłownia dla ciężarnej to dobry wybór.

WsteczStrona 1 / 3Dalej
What's your reaction?
Interesujące
41%
Pozytywne
25%
Ważne
8%
Zaskakujące
6%
Niezbędne
4%
Trudne
8%
Łatwe
9%
About The Author
Mama w Formie
Mama w Formie
Mama w Formie! to sposób na sprawienie, by polskie Mamy były zdrowsze, a z benefitów odpowiedniego stylu życia korzystały także ich dzieci. Od pierwszych dni życia.
4 Comments
  • Martyna
    01/01/2017 at 23:12

    Myślę, że na samym początku należy się zgłosić do lekarza i skonsultować z nim ewentualny trening na siłowni, choćby przez portal zdrowia dziecka. Będąc w ciazy spacerowałam i pływałam, ale ciężarków bym nie podnosiła.

Leave a Response

*