Ciąża
Now Reading
Relaks w ciąży – joga
3

joga relaks

JOGA NIDRA. JOGA RELAXU. PRZEZ CAŁĄ CIĄŻĘ. O KAŻDEJ PORZE!

Asany relaksacyjne, tak zwane RELAKSY można wykonywać w ciąży praktycznie zawsze, o każdej porze dnia. Jest wskazane, aby nawet kilka razy dziennie układać ciało w asanach przynoszących ukojenie układowi nerwowemu i odciążających ciało. Nie jest to zwyczajne polegiwanie czy drzemka w ciągu dnia, jakie zalecają kobietom w ciąży lekarze. Jogiczne asany relaksacyjne mają wielką moc głębokiego odprężenia, uspokojenia i wyciszenia całego organizmu, włącznie z organami wewnętrznymi i umysłem. Każda cząstka ciała jest rozluźniona, równomierny oddech i spokojne serce. Koncentracja na oddechu, a później skierowanie uwagi na poszczególne części ciała, tzw „skanowanie” w celu rozluźnienia, prowadzi do cudownego stanu JOGA NIDRY. Tutaj ciało odpoczywa jak podczas głębokiego snu, ale świadomość zostaje zachowana. Jest to stan na pograniczu snu, a jednak nie spisz, lecz aktywnie i uważnie koncentrujesz się na ciele, obserwujesz oddech i relaksujesz po kolei wszystkie części ciała. 15-20 minut joga nidry daje relaks w ciąży jak po 8 godzinach zdrowego snu czy weekendzie w Spa. A regularna praktyka daje wymierne korzyści w postaci dobrego samopoczucia, pięknej cery, dystansu do świata i przede wszystkim dobrych wyników w ciąży i pewności, że robisz to dla swojego dziecka.

Relaks w ciąży zapewnią ci asany:

ŚAVASANA – leżysz na plecach- głowa i plecy oprócz krzyża na wałku wzdłuż kręgosłupa (lub na kocach ułożonych w schodki), głowa i szyja wyżej na kocu (wyżej niż serce), nogi luźno rozłożone, pod kolanami wałek, ręce wzdłuż tułowia, lekko na boki( by nie zamykać pach), dłonie zwrócone wnętrzami do sufitu

PARŚVA ŚAVASANA – leżysz na boku, złożony koc pod szyją i głową, kolana ugięte, koc lub wałek między udami, ręka zewnętrzna leży na boku tułowia, dłoń na biodrze(aby nie zamykać klatki piersiowej)

VIPARITA KARANI – leżysz na plecach, pośladki przy ścianie, wałek lub złożony koc pod pośladkami, proste nogi oparte o ścianę, stopy na szerokość bioder, głowa i szyja na złożonym kocu, ręce wzdłuż tułowia nieco na boki, pachy otwarte, wnętrza dłoni w stronę sufitu

SETUBANDHA / VIPARITA KARANI – leżysz na plecach przy krześle, stopy i łydki na siedzeniu krzesła i kocu ( opcjonalnie pasek tuż pod kolanami na udach, aby nie rozjeżdżały się nogi na boki), pośladki i plecy na wałku, łopatki i barki na macie, szyja i głowa na złożonym kocu, ręce nieco na boki, pachy otwarte, dłonie wnętrzami do sufitu.

WsteczStrona 1 / 2Dalej
What's your reaction?
Interesujące
100%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Dominika Górniaszek
Dominika Górniaszek
Ciepła i uśmiechnięta joginka, w pełni oddana pracy. Swoją autentyczność zawdzięcza samoświadomości i głębokiej wierze w to, co robi. Od 14 lat każdy dzień rozpoczyna 0 5 rano praktyką jogi. Dominika posiada państwowe uprawnienia instruktorskie rekreacji ruchowej oraz jest certyfikowanym nauczycielem hatha jogi. Prowadzi zajęcia jogi dla pań: w ciąży, przygotowując do łagodniejszego porodu, sesje dla pań po porodzie w celu powrotu do formy, prowadzi sesje dynamiczne slim jogi i golden jogę dla pań 60+.
3 Comments

Leave a Response

*