Po porodzie
Now Reading
Rozstęp mięśnia prostego brzucha po porodzie – ciało po ciąży
2

rozszczepRozstęp mięśnia prostego brzucha po porodzie – ciało po ciąży
Mięsień prosty brzucha biegnie od dolnych żeber i mostka do spojenia łonowego. Tkanka mięśniowa poprzedzielana jest smugami ścięgnistymi – a największa z nich tzw. kresa biała, biegnie pionowo w linii środkowej dzieląc mięsień na dwie części. Dobrze wyćwiczone mięśnie proste dają obraz tzw. „kaloryfera”.
W czasie ciąży rosnąca macica wypycha-rozciąga dwa płaty mięśnia prostego na boki – wszystko się dzieje zgodnie z fizjologią. Po ciąży następuje czas zejścia się mięśnia prostego na „swoje miejsce” i tu czasem zaczyna się problem. U niektórych kobiet ten proces nie następuje. Mięśnie pozostają w sporej separacji od siebie (przestrzeń między nimi jest powyżej 3 cm) – wtedy mówimy, że doszło do rozstępu mięśnia prostego brzucha. Tutaj sprawdzisz czy doszło do rozstępu mięśnia prostego brzucha u ciebie.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha po porodzie – ciało po ciąży. Co na to wpływa:
Wiele czynników wpływa na taką sytuację, ale trudno jest ustalić konkretną przyczynę. Możemy wymienić kilka:
– słabe mięśnie brzucha lub przeciwnie – nadmiernie napięte
– ciąża mnoga
– liczne przebyte ciąże
– ułożenie dziecka w macicy
– wysoka waga urodzeniowa dziecka
– zmiany hormonalne (tak, tak – hormon relaksyna, która bardzo pomaga nam w ciąży ma niestety negatywny wpływ na wiotkość mięśni)

Rozstęp mięśnia prostego brzucha po porodzie – ciało po ciąży. Jak to wygląda:

jaktowyglada
Rozstęp mięśnia prostego brzucha widoczny jest jako wybrzuszenie w linii środkowej, najbardziej nad pępkiem, szczególnie w sytuacji wymagającej większego napięcia brzucha – podnoszenie tułowia przodem z leżenia, odchylenie tułowia do tyłu siedząc lub stojąc. Sprawdź czy nastąpił u ciebie rozstęp mięśni brzucha.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha po porodzie – ciało po ciąży. 

Jak możemy sobie pomóc? Ćwiczyć czy nie?

Ćwiczyć! Jednak zacznij od bardzo łagodnych ćwiczeń mobilizujących mięśnie głębokie brzucha tzw. core.
Przykład:
Kładziemy się na plecy, NN ugięte w kolanach i ustawione na szerokość bioder. Dłonie kładziemy na kolcach biodrowych, lekko zsuwamy do siebie i w dół – staramy się wyczuć mięsień poprzeczny. Przypominamy sobie także położenie mięśni dna miednicy. Poprawiamy także w leżeniu na plecach ustawienie miednicy, szukamy neutralnego ustawienia.
Wdech, z wydechem zassij najmocniej jak potrafisz pępek w stronę kręgosłupa tak aż poczujesz pod dłońmi napięcie mięśnia. W tym samym czasie staraj się spiąć mięśnie dna miednicy – szczególnie mięśnie krocza i mięśnie zwieracza odbytu. Przytrzymaj do dziesięciu sekund cały czas swobodnie oddychając.
Powtórz: 5-10 razy, ćwicz codziennie (najlepiej rano)
W miarę wzmocnienia brzucha zwiększ ilość powtórzeń i stopniowo wprowadzaj trudniejsze warianty – to samo: stojąc tyłem do ściany, w klęku podpartym, leżąc z wyprostowanymi nogami lub w połączeniu z unoszeniem głowy.

Uwaga: w trakcie jakichkolwiek ćwiczeń przepuklina nie powinna się uwypuklać, może to doprowadzić do powiększania się przepukliny.

W razie wątpliwości lub braku poprawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

What's your reaction?
Interesujące
43%
Pozytywne
14%
Ważne
21%
Zaskakujące
7%
Niezbędne
7%
Trudne
7%
Łatwe
0%
About The Author
Agata Golenda
Agata Golenda
Dyplomowana instruktorka fitness, pasjonatka wszelkich prozdrowotnych form ruchu, w szczególności metody Pilates oraz innych typu body&mind. Na swoich zajęciach zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, na świadomą pracę z ciałem - głębsze poznanie jego możliwości i ograniczeń. Spokój, miła i serdeczna atmosfera to według niej niezbędny element każdych zajęć. Łącząc swoją pasję, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz prywatne (dwie ”aktywne” ciąże) w 2009 r założyła Klubu Mamoiselle – Fitness dla Mam, miejsce gdzie kobiety otrzymują wszechstronne wsparcie nie tylko w zakresie aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie ale całym okresie wczesnego macierzyństwa. Za sprawą swoich dwóch smyków: siedmioletniego Aleksandra i dziewięciomiesięcznego Kamila miłośniczka karmienia piersią i dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią.
2 Comments

Leave a Response

*