Ciąża
Now Reading
Ruchy dziecka w brzuchu mamy – kiedy i jak maluszek daje o sobie znać?
1

Ruchy dziecka w brzuchu mamy - kiedy i jak maluszek daje o sobie znać?Zapewne niemal od początku ciąży czekasz na pierwsze ruchy dziecka w Twoim brzuchu. Każda ciąża jest inna, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy po raz pierwszy poczujesz ruchy maleństwa. Przygotuj się jednak na to, że pierwsze ruchy są delikatne, a na te intensywniejsze będziesz musiała jeszcze trochę poczekać.


Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu mamy

Pierwsze ruchy dziecka porównywane są najczęściej do trzepotu skrzydeł motyla. To trafne porównanie, bo pierwsze odczucia poruszającego się w Twoim brzuchu dziecka są niezwykle delikatne. Niektóre mamy porównują je do uczucia przelewania, pulsowania czy bulgotania. Jeśli zatem spodziewasz się pierwszych kopniaków już na początku, to wiedz, że będziesz musiała jeszcze na nie zaczekać. Dziecko porusza się od 7. tygodnia, ale te pierwsze ruchy widoczne są jedynie podczas badania USG. To, kiedy po raz pierwszy poczujesz ruchy swojego dziecka, uzależnione jest od wielu czynników. Należy do nich m.in. budowa Twojego ciała oraz to, czy jest to Twoja pierwsza ciąża. Najczęściej pierwsze ruchymamy zauważają między 18. a 24. tygodniem życia dziecka.

Pierwsze kopnięcia w brzuchu mamy

Dziecko rośnie i stopniowo zaczyna mu się robić coraz ciaśniej, dlatego też i jego ruchy się zmieniają – odczuwasz je inaczej. Pierwsze kopnięcia możesz zacząć wyczuwać ok. 28. tygodnia, ale pamiętaj, że nie jest to termin graniczny. Każda ciąża przebiega inaczej, a jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, zawsze możesz skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli chodzi o intensywność – tutaj także nie ma reguły. Jest to uzależnione od wielu różnych czynników, m.in. od ułożenia dziecka. Czasem kopnięcia mogą być nawet bolesne – np. gdy maluch ułożony jest główką w dół i kopnie Cię w żebra.

Rytm ruchów dziecka w brzuchu mamy

Każde dziecko ma swój rytm dnia – jedne są aktywniejsze rano, inne wieczorem. Ten rytm nie musi się pokrywać z Twoimi aktywnościami. Bywa, że maluch jest aktywny, gdy Ty odpoczywasz, a ucina sobie drzemkę, gdy Ty spacerujesz lub wykonujesz proste codzienne czynności. Wiele także zależy od Ciebie – dziecko odbiera Twoje emocje i np. jest niespokojne, gdy Ty jesteś niespokojna. Większą aktywność malucha możesz odczuć po posiłku, dlatego jeśli chcesz pocieszyć się ruchami dziecka, odpoczynek po posiłku jest odpowiednim momentem. Ok. 28. tygodnia ruchy dziecka powinny być już regularne, a aktywność malucha świadczy o jego prawidłowym rozwoju.


What's your reaction?
Interesujące
0%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie
1 Comments

Leave a Response

*