Po porodzie
Now Reading
„Skóra do skóry” pierwszy kontakt po porodzie
2

po porodzie skóra do skóry„Skóra do skóry” pierwszy kontakt po porodzie

Kontakt „skóra do skóry” to nic innego jak pierwsze spotkanie maluszka z mamą zaraz po porodzie, to zwieńczeniu wielu miesięcy oczekiwań, przygotowań i moment wytchnienia maluszka po trudach porodu. To bliski i nieprzerwany kontakt maluszka z mamą od momentu jego przyjścia na świat do dwóch godzin by mógł w bezpiecznych ramionach mamy zaadaptować się do nowego otoczenia (inna temperatura, odgłosy, silne światło, dotyk!) Przebieg tych pierwszych chwil ma niebagatelny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną dziecka, jest to też cudowny moment by wykorzystać moment wysokiej gotowości dziecka (tzw. czas krytyczny) i przystawić go do piersi.

Badania naukowe potwierdzają wiele korzyści, jakie daje niezakłócony pierwszy kontakt  „skóra do skóry”:

  • bliskość dziecka ułatwia wyrzut hormonu zwanego oksytocyną, który powoduje obkurczenie się macicy i poród łożyska;
  • dziecko szybciej i lepiej adaptuje się do nowych warunków;
  • dziecko kolonizowane jest bezpieczną dla niego florą bakteryjną matki;
  • noworodek otrzymuje swoją pierwszą naturalną „szczepionkę”. Zawdzięcza to siarze – gęstemu, żółtemu płynowi, znajdującemu się w piersi, zanim pojawi się mleko właściwe. Siara zawiera przeciwciała, chroniące dziecko przed bakteriami chorobotwórczymi;
  • przebywanie na brzuchu mamy zapewnia dziecku optymalną temperaturę, zmniejsza się ryzyko wychłodzenia organizmu;
  • Dziecko uczy się efektywnego ssania, co w przyszłości pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z karmieniem piersią;
  • Wczesny kontakt zwiększa szansę na długie karmienie piersią;
  • Dzieci, które miały wczesny kontakt z matką krócej i rzadziej płaczą;
  • Rodzi się szczególna więź między matką i dzieckiem, wzmacnia się instynkt macierzyński

W szczególnych przypadkach kontakt „skóra do skóry” może zostać opóźniony ale nigdy nie powinien być udaremniony – zawsze powinien być wznowiony i kontynuowany w chwili, gdy matka może ponownie nawiązać świadomie kontakt z dzieckiem.

Kiedy, po porodzie, może nastąpić opóźniony kontakt „skóra do skóry”:

– poród drogą cesarskiego cięcia w znieczuleniu ogólnym

– poród mnogi

– interwencje położnicze w III i IV fazie porodu

– poród zabiegowy

 

Jeżeli dziecko urodzi się o czasie i jest w dobrym stanie, wszystkie badanie malucha wykonywane przez pediatrę oraz czynności takie jak wykąpanie, zmierzenie i zważenie, powinny być wykonane po zakończeniu pierwszego karmienia.

Kontakt „skóra do skóry” to niepowtarzalny moment dla ciebie i twojego maluszka. Waga tej chwili jest mocno podkreślona jako ważny element tzw. standardu okołoporodowego, który jest rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. oraz jest zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia z 2006 roku.

 

What's your reaction?
Zaskakujące
100%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Agata Golenda
Agata Golenda
Dyplomowana instruktorka fitness, pasjonatka wszelkich prozdrowotnych form ruchu, w szczególności metody Pilates oraz innych typu body&mind. Na swoich zajęciach zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, na świadomą pracę z ciałem - głębsze poznanie jego możliwości i ograniczeń. Spokój, miła i serdeczna atmosfera to według niej niezbędny element każdych zajęć. Łącząc swoją pasję, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz prywatne (dwie ”aktywne” ciąże) w 2009 r założyła Klubu Mamoiselle – Fitness dla Mam, miejsce gdzie kobiety otrzymują wszechstronne wsparcie nie tylko w zakresie aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie ale całym okresie wczesnego macierzyństwa. Za sprawą swoich dwóch smyków: siedmioletniego Aleksandra i dziewięciomiesięcznego Kamila miłośniczka karmienia piersią i dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią.
2 Comments

Leave a Response

*