Eleven5
Now Reading
Suchy kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić [wideo]
0

Suchy kaszel u dziecka - jak sobie z nim radzicSuchy kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić

Joanna Brejecka – Pamungkas: Suchy kaszel zazwyczaj świadczy o nieprawidłowym nawilżeniu górnych dróg oddechowych. Ponieważ jest w nich śluz a organizm nie jest w stanie  go wykrztusić, wyrzucić na zewnątrz.

Przyczynami mogą być: osłabienie płuc, osłabienie oskrzeli, które nie mają energii, żeby poruszyć to co się nagromadziło. Wówczas kaszel jest męczący, uporczywy.

Drugą kwestią, szczególnie zimą, jest małe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których dziecko przebywa. Małe nawilżenie płuc, oskrzeli, krtani. Kaszel nie może być odkrztuszony.

Dlatego musimy doprowadzić do stanu kiedy ten kaszel przejdzie w mokry i dziecko będzie mogło go po prostu odkrztusić. Jedna kwestia to inhalacje z użyciem tymianku, olejku eukaliptusowego, nacieranie klatki piersiowej, pleców. Przyklejanie baniek, które wspomogą usuwanie pategenu czy śluzu, który się nagromadził. Nawilżenie powietrza, najlepiej użyć nawilżaczy, można z dodatkiem olejków eterycznych. Można również stosować odpowiednią dietę, która swoją konstytucją nawilży płuca. Świetnie radzą sobie gruszki, kompot z gruszek lub gruszki pieczone. One znakomicie nawilżają elementy płuc i będą ułatwiały odkrztuszanie.

Jest też wiele ziół, które można zastosować, takie jak podbiał, babka lancetowata, tymianek, rozmaryn. 

Czyli dążymy do mokrego kaszlu. A na przyszłość, jeśli dziecko ma tendencję do wracania takich dolegliwości, należałoby wzmocnić płuca, jelito grube, aby tego rodzaje kaszlu już nie wracały.

Dorota Jarymowicz: Przy czym, ja dodam, ponieważ wspomniałaś, że jest to osłabienie płuc i oskrzeli, to akurat suchy kaszel jest takim rodzajem kaszlu, który często dobrze, żeby lekarz osłuchał. Ponieważ przy suchym kaszlu mogą być jakieś poważniejsze zmiany, dlatego dobrze jest go skontrolować.

Natomiast jeśli chodzi o emocje, to wszystko co jest związane z układem oddechowym, drzewem oskrzelowym, z płucami czyli tu gdzie kaszel zaczyna się potem de facto odkrztuszać, to jest kwestia związana z przestrzenią, w której przebywa dziecko i rodzice.  I to jak dziecko w tej przestrzeni się czuje, jak rodzice się czują. Czy nie ma konfliktów, kłótni, sporów różnych, bo każda tego typu sytuacja stanowi dla dziecka rodzaj zagrożenia. Takiego, że jak coś się stanie to zabraknie mi powietrza, zabraknie mi przestrzeni, jest to niebezpieczeństwo. I bardzo często w sytuacji niebezpieczeństwa, układem, który zostaje osłabiony i wykorzystany później do naprawy, jest układ oddechowy.

Stąd wszystkie konflikty terytorium, czyli historie związane z przestrzenią, w której przebywamy to jest coś na co warto zwrócić uwagę co dzieje się w życiu dziecka, jeżeli chodzi do przedszkola czy do szkoły, czy ma kolegów, koleżanki, jak się do siebie odnoszą, czy może bawić się zabawkami z ulubiona koleżanką, czy kolegą i co się dzieje w życiu rodziców. Czy oni nie mają takich problemów, że są narażeni na jakieś ataki ze strony na przykład swojego szefa w pracy, albo najazdy teściowej, czy kogoś kto powoduje taki stres i odczucie braku przestrzeni, braku powietrza do oddychania.

Jeśli masz pytanie, na które chciałabyś usłyszeć odpowiedź w programie, nadeślij je prosimy w formularzu kontaktowym. Postaramy się odpowiedzieć na każde z nich.”

*
*
*

What's your reaction?
Interesujące
100%
Pozytywne
0%
Ważne
0%
Zaskakujące
0%
Niezbędne
0%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Mama w Formie

Leave a Response

*