Ciąża
Now Reading
„ŚWIĘTA KROWA” CIĘŻARÓWKA
12

„ŚWIĘTA KROWA” CIĘŻARÓWKA„ŚWIĘTA KROWA” CIĘŻARÓWKA

Nie odpuszczę tego tematu, nawet nie myślę. Przy okazji może napiszę list z podziękowaniem do rządu, bo 500+ skłoniło mnie do prokreacji:) Bo mamy niż, bo kobiety boją się zachodzić w ciążę i przerywać swoje kariery, bo jesteśmy szykanowane, bo czasy się zmieniły… Swoją drogą, ciężarne mają podobno (?!) przywileje. Podobno! Bo sytuacja, którą zaraz opiszę, miała miejsce naprawdę.

Kilka dni temu dane mi było spędzić „miłe” popołudnie w pewnym urzędzie. Po wypełnieniu całej tej papierologii, pobrałam numerek i stanęłam w niekończącej się kolejce. Przede mną była jeszcze jedna dziewczyna, ze znacznie bardziej widocznym brzuszkiem, rzesza starszych osób i kilka w podobnym do mnie wieku. Cudem boskim, ciężarnej koleżance udało się usiąść. Ja stałam przez prawie 40 minut. Widziałam, że dziewczyna była już zmęczona czekaniem, może źle się czuła(?), a może była po prostu równie poirytowana, co ja. Wyszłam przed szereg i ośmieliłam zapytać czy ktoś łaskawie przepuści nas w kolejce. Chociaż ją, bo ja jeszcze jakoś wystoję. I wtedy usłyszałam szepty: „Święta krowa się znalazła, miała siłę robić dzieci, to niech teraz czeka”. Komentarz ten padł od kobiety w wieku około 60 lat. Miałam ochotę…. (sama wiesz…)! Dosłownie! Na szczęście zostałam wychowana tak, by szanować starszych, co nie zmienia faktu, że odgryzłam się starszej Pani (akurat konstruktywnej polemiki do chamstwa zaliczać nie będę) Kobieta zamilkła. Reszta odwróciła głowę i udała, że nie słyszy… Na tym zakończyła się moja walka z rzeczywistością.

„ŚWIĘTA KROWA” CIĘŻARÓWKATakich historii znam miliony. Staram się nie wykorzystywać swojego odmiennego stanu, ale uważam, że są sytuacje kiedy to na przykład w kolejkach czy autobusach ciężarne nie powinny dopraszać się o ustąpienie miejsca. Często jesteśmy zmęczone, puchną nam nogi, bądź co bądź dźwigamy kilka dodatkowych kilogramów…więc sorry, ale uważam, że należy nam się pierwszeństwo. Nie oczekuję specjalnego traktowania w każdej sytuacji, ale nie jestem też w stanie pojąć takiego zachowania ludzi, którzy widząc kobietę w ciąży nagle tracą wzrok, komentują albo perfidnie patrzą w twarz i traktują nas jak powietrze. Tak jak pisałam podobno ciąża ma swoje prawa i przywileje. Podobno ze względu na nasz odmienny stan chroni nas kilka przepisów prawa pracy. Podobno pracodawca nie może nas zwolnić. Podobno należy nam się darmowa opieka lekarska, bez względu na to czy jesteśmy ubezpieczone, czy nie. Podobno mamy też prawo „rodzić po ludzku” i tak dalej…

„ŚWIĘTA KROWA” CIĘŻARÓWKATe wszystkie „podobno” budzą we mnie takie same znaki zapytania, co sytuacja w jakiej znalazłam się kilka dni temu licząc, że zostanę przepuszczona w kolejce. Tyle, że ja z chamstwem walczyć będę. Nie zamierzam stać cicho i z pokorą przyjmować uwag. Nie godzę się na znieczulicę. Wobec ciężarnych, starszych czy chorych. A Ty?

What's your reaction?
Interesujące
2%
Pozytywne
4%
Ważne
88%
Zaskakujące
4%
Niezbędne
2%
Trudne
0%
Łatwe
0%
About The Author
Dagmara Chmielewska
Dagmara Chmielewska
Absolwentka psychologii klinicznej na SWPS-ie. Obecnie zapracowana mama 2,5 letniego Gabrysia oraz przyszła mama jego 20 tygodniowego brata. Prywatnie temperamentna ekstrawertczka,w ciągłym biegu. Wielką radość sprawia mi czytanie książek oraz podróżowanie.
12 Comments
 • Marlena
  06/05/2016 at 11:15

  Na tej zasadzie powinni być też przepuszczani w kolejce pracownicy po 12-godzinnej zmianie np. jeżeli pracują jako kelnerzy, wszyscy Ci co się źle czują, otyli, kobiety z okresem (też się często bardzo źle czują), emeryci właśnie i starsi ludzie, bo ich zdrowie zostawia dużo do życzenia, osoby z dużym bagażem na plecach (jest ciężki i obciąża im kolana) etc. W USA nie ma innego traktowania dla kobiet w ciąży, to nie choroba… Sama byłam w ciąży 2 razy i wiem, że niestety kobiety chcą być traktowane jak księżniczki i że nie tylko w ciąży można się źle czuć, jest milion innych chorób, które są o wiele trudniejsze do przeżycia i nie użalają się nad sobą…

 • Dagmara
  06/05/2016 at 11:33

  Marlena, masz rację, ale bez przesady! Nie chodzi tylko o to,że chcemy być traktowane wyjątkowo „od tak”! Chodzi też o m.in.bezpieczeństwo (np w autobusie) dziecka, które nosisz…Sa kobiety, które mają mdłości, zagrożoną ciążę albo inne dolegliwości a np muszą wyjść do sklepu. Co wtedy? Tez nie nalezy im sie piersze}stwo…

 • Joanna
  06/05/2016 at 19:32

  Też się nie zgadzam na taką znieczulicę. Jak widzę ciężarną to sama ustępuje bo wiem że inni tego nie zrobią, bo wiem że to co nosisz pod sercem to jest jednak obciążeniem dla organizmu gdy np. autobus szarpie. Nie jednokrotnie czułam wzrok zawistnych starszych osób że ustąpiłam miejsca kobiecie w ciąży. Więc co do osób starszych to mam mieszane uczucia, chyba że taka osoba nagle nie dostaje speedu na widok wolnego miejsca, czy cudownego uzdrowienia jak usiądzie na miejscu. Inaczej było jak moje pierwsze dziecko miałam 11 lat temu to ludzie jakoś szybciej reagowali na ustąpienie miejsca ciężarnej, ale teraz gdy jestem w 28 tygodniu to mnie nie widać. Jak dziecko się urodziło i było w wózku to gdy ktoś mnie chciał przepuścić w kolejce to słyszałam tylko przecież dziecko nie płacze, może pani poczekać. Więc ręce opadają. Ja sama niejednokrotnie siedząc w kasie i widzę kobietę w ciąży to każe jej podejść bez kolejki to widzę tą zawiść w oczach ale nikt się nie odważy cokolwiek powiedzieć. Ja osobiście się nie domagam innego traktowania i odczuwam jakby satysfakcje z tego że ludzie którzy widzą że jestem w widocznej ciąży a nie reagują sprowadzają się do zachowania neandertalczyków wg teorii Darwina, bo ich ludźmi chyba nie można nazwać bo w moim przekonaniu człowiek ma minimum empatii, bo więcej empatii ma mój pies.

 • angelika
  06/05/2016 at 20:39

  To jeszcze jest do zniesienia. Ale sytuacja taka: Przychodnia rano i kolejka do pobrania krwi. Stoi kobieta w ciąży i nie wytrzymuje i do tych wszystkich starych bab, czy może wejść bo jest jej nie dobrze dopóki czegos nie zje a nie moze ze względu na pobranie naczczo. I stare baby oczywiście NIE. Ja szok. Sama to przeżywałam i wiem ze zaraz padnie. Tamte jeszcze jakies szepty i głupie teksty miedzy sobą. Masakra jakaś. Znieczulica i dziadostwo nie zna granic! Bo inaczej tego nie nazwę..

  • Ania
   07/05/2016 at 13:46

   angelika starych bab?
   rowniez bedziesz starsza kobieta

   • Aśka
    26/11/2016 at 13:01

    Ale im spieszy się na piąta powtórkę m jak miłość. Siedzą wygodnie i nie przepuszczą. Potem pójdą na targ będą latać 3 godziny i z wielkimi siatami będą domagać się miejsca w autobusie. Taka rzeczywistość starsze osoby domagają się szacunku nie szanując innych choć nie odnosi się to do wszystkich. Czasem kwestia zwykłego ludzkiego odruchu może i jestem w ciąży ale jak stoi w kolejce za mną ktoś z 3 rzeczami to przepuszczam.

 • Dagmara
  06/05/2016 at 20:51

  Macie rację dziewczyny! Trzeba walczyć z ludzkim chamstwem i znieczulicą…bez względu na to czy chodzi o kobietę w ciązy, matkę z dzieckiem czy osobę starszą!

 • Ania
  07/05/2016 at 13:42

  Gdy bylam w ciaży (6-7 miesiac) rowniez mialam dosc nie mila sytuacje
  Wsiadla do autobusu starsza kobieta i odrazu podeszla do miejsca na ktorym ja siedzialam i odrazu do mnie „no mloda i siedzi a ja starsza chyba powinnas mi ustapic miejsca” (powiedziala to z wieeeelka pretesja) Ja nie wiele myslac „Pani wybaczy jest wiele innych pasazerow mogacych ustapic miejsca ja tego nie zrobie bo jestem w ciazy” (mialam raz sytuacje ze stalam kierowca gwaltownie zachamowal i upadlam) na to starsza pani „no tez mi cos ciaza to nie choroba” nie wiele myslac powiedzialam ze zgadzam sie ale starosc tez nie!
  Zawsze przepuszczalam starsze osoby czy ciezarne panie w kolejkach czy w innych sytuacjach ale niestety starsze osoby nie maja tej empati
  zgadzam sie rowniez z innymi paniami w sprawie ciezko pracujacych
  jestem fryzjerka i sa dni ze 12 godzin stoi sie na nogach i poprostu pada czlowiek na twarz
  Cytujac starsza pania ciaza nie choroba …… starosc rowniez mimo to zapytajmy sami siebie co jest na miescu w naszej opini i jak w wieku tych osob albo bedac w ciazy bysmy chcieli byc potraktowani i robmy tak jak nam sumienie podpowiada. dobre uczynki czasem drobne a naprawde potrafia wiele
  Pozdrawiam

 • Olga
  31/05/2016 at 15:54

  W ciąży nie tylko puchną nam nogi.. Organizm jest zmęczony, często brakuje nam witamin bo dziecko, tak jak w moim przypadku, pochłania każdą ich ilość. Mdłości, zwłaszcza na początku ciąży.. Zawroty głowy, uderzenia gorąca, zimne poty.. Wymieniać można w nieskończoność.. Dlatego te przywileje to nie nasza fanaberia a ogromna potrzeba.. Trzeba walczyć ze znieczulicą.!

 • Ewelina
  22/06/2016 at 17:41

  Jestem w 9 miesiącu i do tej pory nigdy nie spotkało mnie coś naprawdę niemiłego. Słyszałam w przychodni, jakieś pomruki, ale też nie dopraszałam się przepuszczenia mnie, bo ogólnie dobrze się czuję. Za to wielokrotnie ktoś w kolejce przede mną przepuszczał mnie, uśmiechał się miło. W autobusie tylko wsiadam i od razu ktoś wstaje. Chamstwo jest o wiele rzadsze niż życzliwość, O tym trzeba więcej pisać.

Leave a Response

*