Rola ojca, czyli jak obecność mężczyzny wpływa na dzieci obydwu płci
Ojciec to nie tylko jeden z rodziców, to superbohater, wzór do naśladowania, a nawet rywal… Sprawdź jak rolę taty postrzegają córki i dlaczego dziewczęce odczucia tak bardzo różnią się od tego co czuje syn.Rola ojca, czyli jak obecność mężczyzny wpływa na dzieci obydwu płci.
Badanie polskich socjologów wykazały, że przeciętny ojciec spędza ze swoimi dziećmi 1-3 godziny w dni robocze i około 5 godzin w weekendy. Myślisz, że to wystarczy? Zanim sobie odpowiesz pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość. Nawet 10 godzin dziennie spędzone z dzieckiem, tylko ciałem, nie zastąpi godziny w pełnym zaangażowaniu i skupieniu na maluchu. Chociaż dziecko jest jeszcze małe, to wiele rozumie, analizuje i ocenia rodziców. Ale co tak naprawdę myśli spędzając czas z ojcem? To zależy od płci!
Rola ojca, czyli jak obecność mężczyzny wpływa na dzieci obydwu płci
Świat córki
Ojciec dla córki jest przede wszystkim budulcem jej poczucia własnej wartości, pewności siebie i samooceny. Małe dziewczynki często podglądają jak ich ukochany tatuś zachowuje się podczas zwykłych czynności domowych. Takie obserwacje tworzą w ich głowach pewien obraz życia rodzinnego, roli mężczyzny w życiu kobiety, ogólnego szacunku i miłości do rodziny oraz najbliższych. Już w młodości kształtują swój stały punkt odniesienia dla przyszłych związków.
Jeśli córka rozpoczyna rywalizację ze swoją matką o względy ojca, to znak, że wchodzi w kolejną fazę dorastania. To nic dziwnego, że mała zazdrośnica chce mieć go tylko dla siebie, w końcu uważa go za swojego superbohatera, na którego zawsze może liczyć. W takim przypadku rola ojca jest kluczowa. Jego zachowanie powinno w delikatny sposób wyznaczać granice między rolą córki, a rolą żony. A wszystko po to, by nauczyć ją szacunku do miłości dwojga dorosłych ludzi.
Rola ojca, czyli jak obecność mężczyzny wpływa na dzieci obydwu płci
Oczami syna
Bez wątpienia ojciec to dla syna pierwszy wzór do naśladowania. To właśnie od niego maluch uczy się jak być prawdziwym mężczyzną, a przede wszystkim w jaki sposób traktować kobiety. Już od pierwszych lat zdobywa umiejętności pomagające zbudować relacje z płcią przeciwną. Nie od dziś wiadomo, że ojciec pomagający matce w obowiązkach domowych udowadnia dziecku, że odpowiedzialność za wspólnie zamieszkiwaną przestrzeń należy do obydwojga ludzi. Tata staje się jego idolem, więc nic dziwnego, że większość słów, a także gestów zostanie wkrótce przez chłopca powtórzonych. Zarówno dobrych, jak również tych złych, dlatego ojcowie powinni mieć się na baczności.
Podobnie jak u córki, w życiu syna przychodzi czas na rywalizację. Ale w tym przypadku dotyczy ona bezpośredniego współzawodnictwa pomiędzy płcią męską. Uświadomienie, że starszy z nich posiada umiejętności, do których młodszy musi jeszcze dorosnąć sprawia, że ojciec umacnia swoją pozycję w oczach syna, który zaczyna marzyć, by być takim jak tatuś. Każda godzina z ojcem wzmacnia poczucie męskości, a w rezultacie podnosi poziom pewności siebie.
A ty jak postrzegasz rolę ojca?

Jestem studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS. Nazwałabym się realistką, bo przecież wszystko ma swoje plusy i minusy. Uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami, inspirują mnie ludzie, a przede wszystkim relacje damsko-męskie, którym codziennie dosyć uważnie się przyglądam. Jako ciekawostkę, która zdradza mój charakter dodam, że odwiedzając tę samą knajpę nigdy nie zamawiam czegoś, czego już próbowałam. Dlaczego? Bo uwielbiam sprawdzać, testować i porównywać. A wszystko po to, aby później podzielić się z kimś swoimi odczuciami.