Jak biegać razem z dzieckiem? Myślisz nad rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem lub powrotem do pasji sprzed ciąży? Zacznij aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu razem ze swoją pociechą. Podpowiemy Ci, jak biegać razem z dzieckiem. Bo szczęśliwa mama, to mama w formie!
- Jak włączyć Twoje dziecko w aktywne życie rodzinne?
- Wózek biegowy rozwiązaniem dla biegającej mamy
- Zdrowa moda na Slow Jogging
Jak biegać z dzieckiem? Kiedy zacząć?
Powrót do aktywnego trybu życia po okresie ciąży nie należy do najłatwiejszych zadań. Na wspólne treningi z maleństwem trzeba swoje odczekać. I nawet jeśli już w połogu czujesz się świetnie – pamiętaj, że Twoje ciało przez 9 miesięcy ciąży przeszło ogromną zmianę i potrzebuje czasu na regenerację. Jeśli zechcesz wrócić do biegania zapytaj swojego lekarza czy to już odpowiedni i bezpieczny moment. Zacznij od dłuższych, energicznych spacerów, możesz na nie zabrać maluszka otulonego chustą lub nosidłem lub w zwykłym wózku z gondolą. Kiedy będziesz czuła się w pełni sił zacznij powolne biegi. Nawet te kilku minutowe pozwolą Ci na powrót do kondycji sprzed ciąży i przygotują do powrotu do biegania pełną parą. Kiedy będziesz gotowa, aby biegać z dzieckiem idealnym rozwiązanie będzie specjalny wózek biegowy. Ważne jest jednak to, że nie powinnaś zaczynać tej przygody przed ukończeniem przez dziecko 7- 8 miesięcy. Dlaczego nie wcześniej? Młodsze maleństwa nie posiadają odpowiednio rozwiniętego kośćca, który byłby wystarczająco odporny na wstrząsy towarzyszące bieganiu.
Jogger – czyli wózek do zadań specjalnych!
Jaki wózek biegowy wybrać? Idealne zarówno dla mam rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, jak i zaawansowanych biegaczek są wszechstronne jogerry od THULE. Znajdziecie je w naszym sklepie w specjalnej cenie! [KLIK] W joggera warto w niego zainwestować, ponieważ posiada wszystkie elementy gwarantujące bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku. Duże tylne koła i obrotowe koło przednie ułatwiają sprawne manewrowanie. Zintegrowany hamulec ręczny zapewnia większą kontrolę na pagórkowatym terenie. Proste i szybkie składanie ułatwia przechowywanie i transport. Pojemny kosz bagażowy przyda się na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy, chociażby wody. Dziecko będzie całkowicie bezpieczne dzięki pasom, wyściełanemu fotelikowi, daszkowi ochronnemu i okienkom wentylacji. Aerodynamiczna i lekka konstrukcja nadaje się do poruszania w każdym terenie. Najlepiej jednak wybierać asfalt lub utwardzone drogi leśne.
O czym należy pamiętać podczas biegania z joggerem?
Maluch powinien być stopniowo przyzwyczajany do wspólnego biegania w wózku. Każda biegająca mama musi też zdać sobie sprawę, że to zupełnie inna technika uprawiania tego sportu. Specyfika opiera się na mniej dynamicznym ruchu górnej części ciała. Miednica i obręcz barkowa są nieruchome. Rączka powinna znajdować się na wysokości pozwalającej na swobodne zgięcie łokcia. Warto pchać wózek na przemian lewą i prawą ręką, a założenie tzw. smyczy na przegub ułatwi kontrolę nad wózkiem.
Slow Jogging czyli biegać każdy może!
Ta forma biegania przywędrowała do nas aż z Japonii. Podobno jest przepisem na długowieczność. To bieganie wolniejsze od chodu, które spowalnia procesy starzenia. Zwiększa wytrzymałość organizmu i sprawność intelektualną. Niezwykle istotna jest technika biegu – która wymaga miękkiego lądowania na śródstopiu, wykorzystując zdolności amortyzacyjne stopy. To idealna metoda na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem w każdym wieku i niezależnie od wagi. Pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy i powrócić do formy sprzed ciąży. 10 minut powolnego biegania spala 200 kalorii! Slow Jogging to odpowiedź na pytanie – jak biegać razem z dzieckiem. Jest idealną opcją na wspólne rodzinne bieganie i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu razem ze swoją pociechą, jeżeli jest już nieco starsza. Dziecko z łatwością poradzi sobie z truchtem w postaci małych kroczków w tempie 3-4 km/h, czyli standardową techniką tego stylu.
Bieganie z dzieckiem nie musi być nudne!!
Co zrobić, aby przekonać malucha do takiej formy aktywności? Zamień ją w zabawę! Niech wspólne bieganie dostarczy Wam jak najwięcej radości. Warto zaproponować maluchowi gry typu berek, ściganie do celu czy bieganie od ławki do ławki, które w rezultacie rozwiną zwinność, skoczność i koordynację ruchową początkującego biegacza. Kiedy dziecko skończy już rok szkolny tempo slow jogginu pozwoli Wam na swobodną rozmowę w trakcie biegania. Wasze pierwsze treningi mogą się też składać z interwałów w postaci kilkuminutowych marszo-biegów dostosowanych do możliwości ruchowych malucha. Kto wie, może Twoja pociecha tak pokocha jogging, że stanie się drugim Robertem Korzeniowskim!