Warto zacząć od tego, co oznacza to pojęcie, bo dla wielu z nas może brzmieć „przeraźliwie”. Otóż nyktofobia to nic innego jak patologiczny strach przed ciemnością. Jest rodzajem fobii związanej z panicznym, paraliżującym strachem przed ciemnością. Taki lęk jest zazwyczaj naturalnym i przemijającym elementem dzieciństwa, jeśli jednak nie przechodzi on z wiekiem, może przerodzić się właśnie w nyktofobię.
Gdy dziecko boi się ciemności…
Strach przed ciemnością to jeden z najpopularniejszych lęków, który ma charakter rozwojowy. Zazwyczaj pojawia się w okolicach 3 lub 4 roku życia. Dziecko nagle boi się zasypiać i nie chce spać samo. Może płakać w nocy, a nawet unikać zasypiania, bo noc kojarzy mu się z czymś koszmarnym. W jego głowie pojawiają się wizje, że w ciemnościach czają się różne potwory, dodatkowo ich wyobraźnię podsycają szumy zza okna i różne dźwięki. Dodatkowo te zwidy mogą podsycać bajki pełne przemocy i strasznych postaci, które nasz maluch ogląda w telewizji albo Internecie.
Co robić gdy u dziecka pojawia się lęk przed ciemnością?
Przede wszystkim nie powinniśmy bagatelizować problemu. Strach odwołuje się do strefy emocjonalnej, nie do rozumu, więc mówienie dziecku: „nie wymyślaj” może jeszcze pogłębić jego obawy. Mało tego, może spowodować, że dziecko starci do nas zaufanie i nie będzie chciało rozmawiać z nami o problemie. Lęku przed ciemnością nie da się wyjaśnić w sposób racjonalny, zazwyczaj pojawia się nagle i samoistnie ustaje.
Jak więc wspierać nasze dzieci? Nie ma złotego środka, bo każde dziecko jest inne. To, co możesz zrobić, żeby pomóc mu przezwyciężyć lęk to:
- Pobawić się ze swoim maluszkiem w szukanie duchów przed snem. Możecie razem zajrzeć we wszystkie zakamarki w jego pokoju, by upewnić go, że nic mu nie grozi…
- Możesz zainwestować w nocną lampkę z projektorem, która nieco rozjaśni pokój i będzie chroniła Twoje dziecko przed całkowitą ciemnością
- Świetnym pomysłem są też lampki z projektorem, które grają również muzykę!
- Nie pozwalaj dziecku oglądać przed snem strasznych bajek i filmów! Postaw na wspólne czytanie książek albo opowiadanie.
- Postaraj się niepotrzebnie nie stresować dziecka w ciągu dnia, drastyczne zmiany albo kłótnie mogą dodatkowo odbić się na jego samopoczuciu
- Nie wyśmiewaj jego obaw, daj mu odczuć, że każdy się czasem boi i to normalne.
- Możesz też sprawić, że „odstraszanie” strachów nie będzie tak widoczne — zrobią to lampki imitujące zabawki, które idealnie wtapiają się w pokój Twojego dziecka.
Kiedy zwykły lęk przeradza się w nyktofobię…
Nyktofobia wiąże się nie tylko z samym strachem, ale także z wystąpieniem objawów somatycznych, które charakterystyczne są dla zaburzeń lękowych. Do takich objawów należą: drżenia ciała, nadmierne pocenie się czy bóle głowy. Nyktofobia pojawia się w wyniku silnych przeżyć, które spowodowały u dziecka niepokój. Zwykły lęk może przerodzić się więc w nyktofobię np. wskutek zamknięcia dziecka w ciemnym pokoju, doznania przez niego jakiejś krzywdy czy przemocy w trakcie nocy itp.
Objawy nyktofobii są na tyle silne i poważne, że nie możemy pozostawić dziecka samego sobie. Gdy zauważycie, że lęk przed ciemnością u Twojego malucha trwa zbyt długo i dołączają się do niego inne objawy – powinniście skorzystać z pomocy specjalisty.

Z wykształcenia psycholog kliniczny.
Prywatnie mama dwóch żywiołów: Gabiego i Leona, miłośniczka kina europejskiego i podróży. Lubię określać siebie realistką z ikrą do życia. Kocham swoją pracę, bo prowadzenie Mamy w Formie to suma wszystkich moich doświadczeń i wiedzy, którymi dziś chcę się dzielić. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym stawiam na autentyczność, więc jako „Redaktor Prawdziwie Naczelna” promuję macierzyństwo bez lukru i cukru pudru.