Podróżowanie autem jest niezwykle przyjemne. W czasie jazdy pasażerowie mogą bowiem podziwiać piękne widoki, słuchać ulubionej muzyki lub poczytać ciekawą książkę. Inaczej rzecz się ma z dzieckiem, które zwykle nie jest w stanie zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Można jednak sprawić, aby czuło się wówczas dobrze. Wystarczy wyposażyć samochód o akcesoria, które umilą maluchowi dalekie przejażdżki. Przygotowania należy przede wszystkim zacząć od wyboru odpowiedniego fotelika. Najlepiej, jeśli pasuje od nie tylko do wewnętrznej struktury pojazdu, ale i wzrostu czy wagi dziecka. Szczególną uwagę warto zwrócić na wygodne pasy gwarantujące mu niezbędny komfort i bezpieczeństwo. One z kolei powinny być mocno zaciągnięte, przy czym nie mogą uwierać ani przeszkadzać maluchowi w czasie jazdy.

Spośród dostępnych obecnie modeli fotelików samochodowych wybrać można m.in. te montowane przodem bądź tyłem do kierunku jazdy. Popularny jest także wariant obrotowy, który znacząco ułatwia wkładanie i wyciąganie dziecka do samochodu. Jako że obraca się on wokół własnej osi, jest bardzo praktyczny i wygodny dla użytkownika. Należy pamiętać, że dobry fotelik zapewnia maluchowi zdrową pozycję. Oczywiście, musi on spełniać również normy bezpieczeństwa. W końcu ma przede wszystkim chronić dziecko przed ewentualnymi urazami w czasie kolizji lub wypadku. Nie sposób zapomnieć przy tym o dodatkowych akcesoriach, które razem z siedziskiem tworzą zestaw uprzyjemniający maluchowi jazdę autem. Rynek oferuje wiele różnorakich rozwiązań w tym zakresie – od pokrowców po otulacze i zabawki.

Od dobrego fotelika po dodatki umilające dziecku podróż

dziecko owinięte w kocyk do fotelika Siedzisko dopasowane do danego samochodu oraz predyspozycji dziecka to podstawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Aby jednak jeszcze bardziej uprzyjemnić podróż autem nie tylko maluchowi, ale także rodzicom, warto wyposażyć je jeszcze o produkty, które ułatwią nie tylko jego przewożenie, ale także opiekę nad nim. Przydatne mogą okazać się chociażby maty pod foteliki samochodowe, lusterka do obserwacji dziecka, organizery podróżne, rolety przeciwsłoneczne, a także poduszki zapobiegające opadaniu głowy. Kluczowe jest również zapewnienie maluchowi odpowiedniej termoregulacji w czasie jazdy samochodem. Przed przegrzaniem lub zimnem ochroni go m.in. kocyk do fotelika ze specjalnymi otworami na pasy bezpieczeństwa. Dobrze, aby z jednej strony był on wykonany z oddychającego materiału, z drugiej natomiast zatrzymującego ciepło. Polecany jest więc kocyk welurowy z domieszką bawełny lub bambusowy. Oba są bowiem zarówno miłe w dotyku, jak i przewiewne. Co więcej, dobrze jest też zwrócić uwagę na sposób ich uszycia. Idealnym wydaje się wybór wariantu wiązanego z delikatnym kapturem, ponieważ zakładanie oraz zawiązywanie nie obudzi malucha, a osłonka na główkę przyda się na wypadek opadów deszczu. W okresie jesienno-zimowym zaś sprawdzą się modele z dodatkowym ociepleniem.

Jako że właściwie zaciśnięte pasy to takie, które mocno przylegają do ciała malucha, nie powinno się ubierać go zbyt grubo na czas podróży. Kurtki, szczególnie te puchowe i wykonane ze śliskiego poliestru, mogą powodować luzy w uprzęży, a w konsekwencji narażać dziecko na wypadnięcie z siedziska podczas ewentualnej kolizji. Dlatego też lepiej zastąpić je śpiworkiem do fotelika. Dobrze jest zdecydować się na jak najbardziej uniwersalny wariant takiego ocieplacza, który sprawdzi się zarówno w siedzisku, jak i dziecięcym wózku. Przydatna okazuje się ponadto wkładka antypotowa umieszczona na plecach oraz dodatkowa warstwa, którą łatwo zdjąć lub założyć w czasie jazdy. Nie ulega wątpliwości, że śpiworek samochodowy sprawdzi się w każdych okolicznościach ze względu na wygodne zapinanie czy okrywanie. Wszystkie modele posiadają niezbędne otwory na pasy, dlatego są w pełni bezpieczne i przyjazne dla dziecka. Co do czasu korzystania, przyjęło się, że tego rodzaju ocieplacze stosuje się średnio do 12 miesiąca życia.

Przydatne akcesoria do fotelika dla starszych dzieci

dziecko zapięte w śpiworek do fotelikaW miarę upływu czasu potrzeby dziecka ulegają zmianie. Trzylatek łaknie nieco innego komfortu niż niemowlę. Dlatego, oprócz wyżej wymienionych elementów, takich jak otulacz do fotelika samochodowego, organizer czy wewnętrzna roleta zmniejszająca nasłonecznienie w aucie, potrzebuje on m.in. podnóżka. Zwisające nogi podczas długich podróży mogą powodować dyskomfort w postaci drętwienia lub opuchlizny. W związku z tym warto zaopatrzyć się w tego typu produkt. Z pewnością zapobiegnie on także niepotrzebnemu rozdrażnieniu dziecka. Kolejnym, równie przydatnym akcesorium, może okazać się uchwyt na kubek, dzięki któremu maluch w dowolnym momencie zaspokoi pragnienie bez ryzyka rozlania napoju. Jeśli chodzi właśnie o plamy i zabrudzenia, dobrze jest założyć na fotelik pokrowiec. Regularne odświeżanie go to nie tylko higiena (ważna przede wszystkim w okresie letnim), ale także wygoda. Dodatkowa tapicerka na siedzisko jest zwykle wykonana z przyjemnego materiału, a to z kolei może zapobiegać powstawaniu otarć na skórze malucha. Warto tu również zaznaczyć, że wszystkie wybrane przez rodziców akcesoria do fotelików samochodowych powinny być odpowiedniej wielkości oraz jakości – atestowane, a także dopasowane do wieku i potrzeb dziecka.

Dalekie podróże autem mogą szybko znudzić dziecko, dlatego producenci dodatków do siedzisk samochodowych, oprócz już wymienionych, proponują również różnego rodzaju zabawki. Dużą popularnością cieszą się muzyczne łuki z zabawkami, które stymulują dotyk u niemowlęcia. Ukoić jego nerwy pomoże także lampka z cichą melodią, najczęściej imitującą szumy. Starsze dzieci natomiast zainteresować można m.in. sensorycznymi bąbelkami, magnetycznymi układankami czy edukacyjnymi zagadkami obrazkowymi. Nie sposób nie wspomnieć przy tym o książeczkach oraz zabawkach logicznych kształcących ich umiejętności poznawcze. Wybór takich gadżetów jest szeroki. Najlepiej jest zatem uwzględnić nie tylko wiek, ale i zainteresowania dziecka. Dzięki odpowiednio dopasowanym akcesoriom do fotelika nawet długie przejażdżki miną całej rodzinie nie tylko szybko, ale także komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *