Każdemu rodzicowi przychodzi w końcu zmierzyć się z niełatwym wyzwaniem – wyborem odpowiedniej butelki dla swojej pociechy. Jest ona potrzebna już od pierwszych dni życia i przydaje się również podczas procesu rozszerzenia diety u maluszka nie tylko do spożywania mleka, lecz także innych napojów, które są wprowadzane do codziennych posiłków. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które nie ułatwiają podjęcia decyzji. Czym kierować się podczas wyboru, a czego unikać, by nie zaszkodzić dzidziusiowi? 

Odpowiednia butelka do karmienia noworodka 

butelka dla dzieci

Pokarm matki zapewnia wszelkie niezbędne składniki dla prawidłowego rozwoju dziecka do 6. miesiąca życia. Niekiedy jednak zdarza się tak, że kobieta nie ma wystarczającej ilości mleka, by wykarmić maluszka. W takim wypadku niezbędne jest przejście na mleko modyfikowane oraz zastąpienie piersi butelką. Mają one wiele kształtów i rozmiarów, a także są wykonane z różnych materiałów. Mogą być szklane lub plastikowe, wąskie bądź szerokie. Smoczek może być wykonany z silikonu albo kauczuku. Dlatego też wybór nie jest prosty – jak więc rozpoznać, czego potrzebuje nasze dziecko? Odpowiednio dobrana butelka dla noworodka to zapewnienie mu zdrowia i prawidłowego wzrostu. Warto więc dokładnie przemyśleć wybór, zapoznając się z ich możliwościami. Butelka do karmienia jest sporym ułatwieniem. Pomaga nie tylko kobietom, które z różnych przyczyn nie mogą karmić piersią, lecz także innym opiekunom maluszka, którzy zajmują się nim podczas nieobecności mamy. Jest to także dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które muszą nakarmić dziecko w miejscu publicznym, a czują się skrępowane przez tę czynność. Karmienie butelką przez innych członków rodziny jest wskazane, by dziecko przyzwyczajało się również do ich dotyku i zapachu. Wzmacnia to relacje między członkami rodziny. Maluszek czuje się dzięki temu bezpiecznie w towarzystwie innych, co daje komfort zarówno jemu, jak i jego bliskim.

Solidne wykonanie oraz dobra jakość materiałów to coś, na co w pierwszej kolejności powinno zwrócić się uwagę przy wyborze. Akcesorium musi być trwałe i odporne na wysoką temperaturę, by nie straciło swoich właściwości podczas procesu wyparzania. Powinno być także łatwe w czyszczeniu i napełnieniu. Utrzymanie odpowiedniej temperatury to także ważna cecha butelki. Dzieci bardzo często piją pokarm z przerwami. Picie schłodzonego mleka jest niewskazane. Powinna mieć także czytelną podziałkę, która ułatwi napełnienie jej pokarmem – z jednej strony powinny pojawić się mililitry (najlepiej co 30), a z drugiej ile miarek mleka modyfikowanego wsypać. Jest to ułatwienie dla rodziców, którzy zyskają pewność, że dostarczą dzięki temu odpowiednią ilość składników odżywczych dla swojego dziecka. Rozmiar butelki należy dopasować do potrzeb i wieku dziecka. Niektóre maluszki spożywają go więcej, inne będą najedzone już po kilku łykach. Dla noworodka najlepiej sprawdzą się małe butelki w rozmiarze od 100 do 150 ml. Na rynku możemy znaleźć także inny typ butelki dla dziecka – antykolkowa. Dzięki niej dziecko nie połyka powietrza i minimalizuje ryzyko wystąpienia kolek po jedzeniu. Maluszek zyskuje komfort, a rodzice spokój i zbędne zmartwienia.

Przydatne butelki dla starszych dzieci 

butelka dla dzieci

Od 6. miesiąca życia dziecko przechodzi na rozszerzoną dietę. Mleko przestaje być jego jedynym pokarmem. Jego brzuszek jest również w stanie pomieścić więcej, dlatego zakup nowej, większej butelki może być wskazany. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które przeznaczone są dla niemowląt. Mogą być one wykonane ze szkła, tworzywa sztucznego lub silikonu. Dla rodziców bardzo wygodne są butelki szklane, ponieważ bardzo łatwo je wyczyścić i poddać wyparzaniu. Jednakże dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia, dużo chętniej łapią w swoje ręce przedmioty – zwłaszcza wtedy, gdy odkryją, że można się z nich napić lub zjeść. Szklana butelka może być zbyt ciężka i niebezpieczna, jeśli dziecko przypadkowo ją upuści. W takim wypadku lepiej jest zakupić butelkę plastikową z uchwytami, by maluszek mógł ją chwycić i nie zrobić sobie krzywdy. Doskonale sprawdzi się także w podróży, na spacerze czy podczas zabawy w domu. To samo tyczy się butelek silikonowych – są lekkie, poręczne i bezpieczne. Wadą butelek plastikowych jest to, że ulegają one zabrudzeniom, które ciężko domyć. Szczególnie mocno widać na nich ślady po herbacie lub soczkach. Butelki silikonowe nie zbierają zabrudzeń i dużo prościej jest je wyczyścić – a do wyczyszczenia wszelkich zakamarków przyda się specjalna szczotka.

Kształt również jest ważny i nie bez znaczenia dla maluszka. Butelki dla niemowląt powinny charakteryzować się zaokrąglonymi krawędziami, by zminimalizować ryzyko uderzenia. Ich szyjka powinna być odpowiednio szeroka, aby nie było problemu z wlaniem w nie mleka czy napoju. Powinny mieć także wyprofilowane zgięcia, by maluszek mógł w prosty sposób złapać za nie – oczywiście wtedy, gdy nie ma rączki. Ważnym elementem każdej butelki (dla noworodka, niemowlęcia i starszego dziecka) jest także smoczek, który musi mieć odpowiednią miękkość oraz niezbyt duży otwór, by dziecko swobodnie mogło z niego pić i nie zadławić się, są to tzw. smoczki wolnoprzepływowe. Oczywiście do gęstych pokarmów sprawdzą się te z większą przepustowością. Rozmiary butelek są różne – od standardowych 100 ml do nawet 400 ml. Wszystko zależy od dziecka oraz jego apetytu. Dobrze jest mieć w zanadrzu kilka pojemności i sprawdzić, ile danego napoju dziecko spożywa o określonej porze dnia. Dzięki temu zaoszczędzi się także produkty, które mogą posłużyć dłużej. Rodzice maluszków chętnie sięgają także po inne akcesoria, np. wyparzacz do butelek lub zamienne smoczki – wszystko po to, by dziecko czuło się komfortowo i było obdarzone dobrą opieką.

Wybór odpowiedniej butelki nie musi być trudny, o ile dostosuje się ją do potrzeb i wymagań dziecka. Na rynku można znaleźć wiele materiałów, z których zostały one wykonane. Dzięki temu każdy rodzic będzie mógł dopasować butelkę nie tylko do maluszka, ale i do swojego budżetu, ponieważ mogą one różnić się cenowo. Nie powinno się jednak oszczędzać na tego typu wyborach, jeśli nie chce się negatywnie wpłynąć na rozwój swojej pociechy. Pierwsze miesiące życia odgrywają naprawdę kluczową rolę, dlatego też warto dokładnie przemyśleć to, jaka butelka sprawdzi się najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *