Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Spełnia od wszelkie potrzeby maleństwa, dostarczając niezbędnych substancji odżywczych, dzięki którym będzie mógł prawidłowo się rozwijać. Niemniej karmienie piersią jest trudne dla niektórych mam – zwłaszcza tych, które spotykają się z tą czynnością po raz pierwszy. Pomocne podczas karmienia piersią mogą okazać się akcesoria – biustonosz, laktator i wkładki laktacyjne to podstawa dla każdej karmiącej mamy. 

Karmienie piersią – dlaczego jest ważne?

laktator elektryczny

Karmienie piersią to właściwy sposób karmienia dziecka przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. Wiele matek właśnie wtedy decyduje się na stopniowe odstawianie dziecka od piersi, zaczynając dostarczać mu innych pokarmów. Niektóre matki przedłużają ten proces nawet do drugiego roku życia, lecz jest to raczej rzadkość. Niemniej, aby karmienie piersią było jak najbardziej udane warto znać kilka zasad oraz wyposażyć się w pomocne artykuły, dzięki którym stanie się to nie tylko łatwiejsze, ale i przyjemniejsze. Na początku należy nauczyć się przystawiać dziecko do swojej piersi. Dziecko wykorzystuje dzięki temu swoją całą siłę ssania i pobiera dzięki temu wystarczającą dla niego ilość mleka matki. Odpowiednie ustawienie dziecka chroni go przede wszystkim przed zachłyśnięciem. Pomaga to także matce, której brodawka nie zostanie uszkodzona.

Komfort mamy i dziecka podczas karmienia piersią

Wygodna pozycja podczas karmienia piersią jest kluczowym aspektem. Komfort matki to bardzo często także dobre samopoczucie jej maluszka. On też nie powinien mieć przy sobie żadnych rozpraszaczy, dlatego należy upewnić się, czy jego pieluszka jest sucha a ubranko nie drażni jego skóry. Warto przytulać go do swojego ciała, zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Można karmić dziecko leżąc lub siedząc – wybór ten należy do mamy. Podczas siedzenia warto jednak ustabilizować pozycję dziecka, owijając go kocykiem lub specjalną poduszką w kształcie rogala. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko zadławienia, a i maluszek będzie miał wygodną pozycję do spożywania posiłku. Podanie dziecku piersi wymaga delikatnego potarcia jego ust brodawką, co spowoduje  otwarcie buźki. Nie można zapomnieć o podtrzymywaniu jego główki, która wciąż może opadać.

Odpowiedni biustonosz dla mam w okresie laktacji

Okres karmienia piersią potrafi być wyczerpujący i często prowadzić do dyskomfortu. Bolące piersi, samoistne wypływanie mleka czy obciążenie kręgosłupa to coś, co należy złagodzić lub najlepiej wyeliminować. Pomóc w tym może odpowiednio dobrany biustonosz do karmienia. Jest on jedną z najistotniejszych rzeczy, którą należy zakupić podczas tworzenia wyprawki na przyjście maluszka. Podczas wybierania tej części bielizny na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, by rozmiar był prawidłowy. Za mały biustonosz będzie mocno uciskał skórę, a za duży natomiast nie podtrzyma piersi w dobrej pozycji. Warto w takim wypadku skorzystać z pomocy brafitterki, która za pomocą miary krawieckiej wymierzy obwód oraz dobierze odpowiedni rozmiar miseczki. Obwód sprzed ciąży może być już niekazualny, miseczka również, ponieważ piersi zmieniają swój rozmiar. Materiał, z którego uszyty jest biustonosz nie jest bez znaczenia. Najlepiej postawić na czystą bawełnę. Uniknie się wtedy podrażnień delikatniej już i tak skóry. Warto sprawdzić także to, czy biustonosz posiada odpinane miseczki, które pozwolą na szybsze odkrycie piersi. Nie trzeba wówczas martwić się rozpięciem haftek i całkowitym rozebraniu. To jedno z najlepszych ułatwień, jakie stworzono dla kobiet karmiących.

Wkładki laktacyjne – jakie jest ich zadanie?

Biustonosz to jednak nie wszystko, co należy zakupić podczas czasu laktacji. Chcąc zapewnić sobie jeszcze większy komfort oraz pewność, że wyciekające z piersi mleko nie przedostanie się na koszulkę, warto rozważyć zakup wkładek laktacyjnych. To niewielkie akcesorium umieszcza się wewnątrz biustonosza. Ich zadaniem jest pochłanianie nadprodukowanego mleka. Wiele mam, które skorzystały z tego dodatku, potwierdza, że komfort, jaki poczuły podczas ich użytkowania, był jedną z ważniejszych rzeczy podczas laktacji. Przestały bać się, że w miejscu publicznym mleko przedostanie się na koszulkę czy że zabrudzą swoje ulubione ubrania. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów, kolorów i rozmiarów wkładek. Mogą być profilowane lub płaskie, wykonane z ekologicznych materiałów lub też tych syntetycznych, choć one mogą podrażnić niekiedy skórę. Mogą być jedno- lub wielorazowe. Co najważniejsze – wkładek nie widać pod ubraniem, dzięki czemu zachowuje się komfort przed wzrokiem innych ludzi. Każda kobieta, która pragnie swobody i komfortu podczas okresu karmienia piersią, powinna wyposażyć się we wkładki, które zapewnią jej to, czego potrzebuje.

Zalety korzystania z laktatora elektrycznego

Sporym ułatwieniem podczas karmienia maluszka, okazuje się odciąganie mleka z piersi do butelek. Zostawienie maluszka pod opieką innych, powrót do pracy czy zwykłe wyjście na samodzielne zakupy, wymaga przygotowania pokarmu dla dziecka. Laktator elektryczny może to zdecydowanie ułatwić. Odciągnięte mleko można przechowywać w lodówce lub zamrażalniku. Po podgrzaniu zachowuje swoje właściwości odżywcze i spełnia oczekiwania smakowe dziecka. Dzięki temu, podczas nieobecności mamy, maluszek nie zostaje bez jedzenia. Oprócz tego laktator sprawdzi się także wtedy, gdy w piersiach nagromadzi się nadmiar pokarmu. Uniknie się obolałych i nabrzmiałych piersi, zapewniając sobie ulgę. Nie zawsze dziecko czuje potrzebę spożycia pokarmu, dlatego, gdy nie zasysa piersi samodzielnie, nie należy go do tego zmuszać. Niekiedy też może mieć problemy ze ssaniem, np. podczas zatkanego noska. Właśnie dla takich sytuacji stworzono laktator – by zapewnić komfort mamie i nie zmuszać dziecka do jedzenia.

Karmienie dziecka za pomocą piersi na pewno przyczynia się do zacieśnienia więzi. Nie zawsze jest to jednak komfortowe. Obolałe i nabrzmiałe piersi wymagają specjalnej troski i delikatnego podejścia. Chcąc zapewnić sobie wygodę podczas laktacji, warto rozważyć zakup akcesoriów, które zostały stworzone dla każdej mamy. Dzięki temu zyskuje się nie tylko ulgę, ale i chęć do dalszego karmienia w naturalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *