Dzieci to wnikliwi obserwatorzy. Ich postrzeganie kształtuje zarówno świat realny — otoczenie i relacje międzyludzkie, jak i ten wymyślony — przekazywany w formie bajek, opowiadań czy piosenek. Teatr to jedno z najpiękniejszych form świata przedstawionego. Łączy w sobie muzykę, ruch, taniec, zapewnia zabawę i rozwija wyobraźnię. By zagwarantować dziecku dostęp do tej formy rozrywki, wcale nie trzeba wybrać się w drogę do teatru, a zamiast tego można zaaranżować domowy teatrzyk. Do stworzenia małego spektaklu potrzebne będą odpowiednie akcesoria, takie jak scena bądź kurtyna, a szczególnie aktorzy — mogą to być ulubione maskotki, ale o wiele lepiej jest skorzystać z kukiełek i marionetek na rękę. To doda całej zabawie profesjonalnego sznytu.

Kukiełki a zabawa w teatr

pacynki na rękę

Niezależnie od formy, zabawę nakręca zawsze wyobraźnia, a gra w teatr daje pełne pole popisu dla dziecięcej kreatywności. Marionetki i kukiełki pozwolą wznieść się tej formie rozrywki na wyżyny. Najczęściej dostępne są w formie niewielkich figurek zakładanych na rękę, dłoń bądź tylko na palce. Pacynki — bo o nich mowa — można wykonać samodzielnie bądź dostać w sklepach z zabawkami. Te najprostsze da się zrobić ze skarpet. Wystarczy tylko włożyć starą, lecz czystą, skarpetkę na dłoń, by ożywić ten niepozorny element garderoby. Osoby, które szczególnie przepadają za DIY, mogą tworzyć samodzielnie nieskończoną ilość wariacji kukiełek — można uszyć je samodzielnie z tkaniny, dodać uszka i rączki z materiału, doszyć nosek, oczka (na przykład z guzików), a z muliny wykonać włosy.

Zabawa w domowy teatrzyk jest bardzo zajmująca, a to z tego powodu, że same przygotowania do przedstawienia stanowią doskonałą rozrywkę. Dzieci bardzo angażują się w sam proces przygotowań, warto zlecić im wymyślanie postaci, a nawet własnoręczne szycie laleczek. Jako scenę można wykorzystać zwykły karton, wystarczy wyciąć dziurę w jednym z szerszych boków. Po ustawieniu kartonu na podeście, do otworu można przyczepić tkaninę, tworzącą kurtynę, którą należy odpowiednio doczepić do boków. Na tak stworzonej, na wzór włoskiej sceny pudełkowej, estradzie można odgrywać scenki i tworzyć całe spektakle. Warto też sięgnąć po prostsze rozwiązania — tak naprawdę wystarczy rozłożyć koc lub narzutę pomiędzy dwoma krzesłami, by zakryć miejsce, zza którego dziecko będzie tworzyć swoje przedstawienie. Tworzenie fabuły i wymyślanie ról także można zostawić dzieciom. W samodzielnie wykonanych pacynkach postacie są kreowane przez nie od początku do końca, więc na pewno oddadzą najlepiej ich charakter. Wystarczy tylko, że założą je na rękę, a następnie poprzez ruch i imitowanie mowy powołają je do życia.  Najlepsza widownia składa się z mamy, taty, babci i reszty członków rodziny i to właśnie dla nich dzieci kochają występować.

Zestawy pacynek dostępne w sklepach

Sklepy stacjonarne i online posiadają różnorodną i szeroką ofertę kukiełek, dostępnych także w formie zestawów. Komplety tych zabawek często tworzą postacie charakterystyczne dla naszej, zachodnioeuropejskiej kultury. Najpopularniejszym zestawem pacynek jest grupa postaci wywodzących się z jeszcze z włoskiej komedii dell’arte. Teatr lalkowy rozwinął się właśnie z włoskiej komedii ludowej XVI wieku, dlatego błaźni, kuglarze, żonglerzy i postacie powiązane z tą tradycją cieszą współczesne pokolenia dzieci. Mają ciekawe stroje i wesołe dodatki – na przykład czapeczki z dzwoneczkiem. Najczęściej dostępne pacynki na rękę to także miks najciekawszych postaci z bajek i podań  średniowiecznych – czarownice, królowie, księżniczki, rycerze, magowie pozwolą dzieciom opowiedzieć wymyślone historie.

Do nabycia w sklepach są kukiełki odwzorowujące postacie z konkretnych bajek, które znają wszystkie dzieci – Czerwonego Kapturka, zawierające postać dziewczynki, jej babci, gajowego i wilka, Złotowłosej – z postacią o wyjątkowo długich włosach, czy nawet ze współczesnych bajek, takich jak Psi Patrol czy Świnka Peppa. Popularnością zawsze cieszą się zwierzaki – kolorowe stworzenia w formie laleczek na palec czy dłoń cieszą chyba wszystkie dzieci. Z taką zgrają można tworzyć opowieści dotyczące życia na farmie, czy inscenizacje dziejów Arki Noego. W ofertach producentów kukiełki są najczęściej wykonane z miękkich materiałów, takich jak na przykład filc. Mają niewielkie rozmiary, by łatwo dopasowywały się do małych rączek i paluszków. Na rynku dostępne są nawet zestawy ze sceną, gotowe do rozłożenia o każdej porze i w każdych warunkach.

Ile korzyści może przynieść odgrywanie ról?

pacynki na rękę

Choć w zabawie kukiełkami dzieci odgrywają zmyślone role, mogą w ten sposób wyrazić siebie. Ich zabawa często jest odbiciem lustrzanym wszystkich relacji społecznych, a jednocześnie ta forma rozrywki pomaga im się zrelaksować i zdystansować. Ożywianie małych przedmiotów wyzwala w nich kreatywne myślenie, uczy koncentracji. Poruszanie nimi rozwija motorykę małą, czyli zręczność dłoni i paluszków.  Przede wszystkim jednak zabawa w teatr uczy odwagi i otwartości. Grono najbliższych stanowiące publiczność, nie wyzwala paraliżującego uczucia tremy. Dzieci kochają popisywać się przed dorosłymi, dlatego z pewnością docenią to, że dane jest im, dosłowne, pole do popisu.

Pacynki jako narzędzie dla logopedów

Co ciekawe, pacynki na palce czy dłonie są częstym narzędziem używanym przez logopedów. W ten sposób przeprowadzają rozmowy z nieśmiałymi dziećmi, które mają problemy z mową. Kreowanie zmyślonych postaci zapewnia im większą swobodę komunikacji. Laleczki są szczególnie pomocne dla rodziców, zwłaszcza w codziennej opiece. Warto, by rodzic  zaangażował się w zabawę, w ten sposób można dopytać się o wiele kwestii, do których dziecko nie chce się odnieść w normalnej rozmowie. Warto włączać zabawę lalkami na co dzień. Maluchy przecież nie zawsze chcą słuchać rodziców, a wydawanie poleceń jako wesoła kukiełka sprzyja interakcjom, dlatego, gdy komendę mycia zębów wypowie wesoła postać, dzieci o wiele chętniej ruszą po swoje szczoteczki do łazienki. W wychowaniu zawsze warto wspierać się przedmiotami, które pozwalają na znalezienie z maluszkami wspólnej płaszczyzny komunikacji.

Laleczki  a odgrywanie ról

Laleczki na palec czy na rączkę pozwalają na zabawę w teatr czy na odgrywanie dowolnych ról. Korzyści płynących z takiej zabawy jest mnóstwo, dlatego szczególnie warto po nie sięgnąć. Kolorowe kukiełki mogą stać się aktorami różnych spektakli, wystarczy tylko oddać je w ręce dzieci. Ich wyobraźnia wymaga odpowiedniego wsparcia, a ponadto nie zna granic. Choć mówi się, że współcześnie świat dziecięcej rozrywki przenosi się do internetu, wystarczy tylko odrobina pomysłów bądź gotowych akcesoriów, by poświęciły swój czas zabawom w prawdziwej rzeczywistości. Zabawa w teatrzyk będzie stanowić iście rodzinny czas, gdy do gry dołączą rodzice. Przecież również i im przyda się odrobina uciechy i ucieczki od codziennych spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *