Płacz jest pierwszą formą komunikacji dziecka z otaczającym go środowiskiem. Każdy nawet najcichszy sygnał ze strony maluszka budzi od razu niepokój w młodych rodzicach. Często jest to wyraz emocji maluszka, ale również próba zwrócenia uwagi na podstawowe potrzeby. Na początku jednak trudno jest właściwie określić powód płaczu, jednak można się tego nauczyć. Pomocne w tej sprawie okazują się smoczki uspokajające i antystresowe. 

Dlaczego maluchy płaczą?

smoczek antystresowy

Często młodzi rodzice zwracają uwagę na płacz swoich pociech i myślą jedynie o ich fizjologicznych potrzebach, jednak bardzo ważne jest również zaspokojenie tych związanych z bliskością opiekunów i budowaniu relacji. Ta reakcja u dzieci ma wywoływać w rodzicach poczucie przywiązania i troski. Łzy mogą być oczyszczające, a bliskość i empatia są niezwykle podbudowujące dla dzieci w każdym wieku. Istnieje naprawdę wiele powodów, przez które maluchy płaczą. Do tych najczęstszych przyczyn tego stanu należy głód – maluszek potrzebuje pokarmu co kilka godzin. W tej sytuacji pomoże jedynie sam rodzic, otaczając malucha swoją opieką. Do najczęstszych objawów z powodu głodu należy rozdrażnienie i wkładanie rączek do buzi przez malucha.

Dyskomfort z powodu brudnej pieluszki to również niejednokrotny powód do łez w ciągu dnia. Kolejnym z nich jest choroba malucha, którą również jest w stanie zakomunikować poprzez płacz. Gdy dojdzie do tego gorączka, łapanie się maluszka za ucho czy grymasy na twarzy, może być to znak, że dzieje się coś niedobrego. W razie gdy przyczyną może być kolka warto zrobić maluchowi masaż i ponosić go chwilę co zapewni odprężenie ciałka maluszka i ułatwi usunięcie nagromadzonych gazów w jelitach. Częstym powodem takiego stanu jest również zwykłe przemęczenie maluszka – idealnie, gdyby dzieci zasypiały w momencie, gdy są zmęczone, na pewno niejeden wieczór stałby się wtedy spokojniejszy. Warto więc szczególnie zadbać o wyciszenie maluszka i zapewnienie mu odpowiednich warunków do snu.

Smoczkowe SOS – jak pomóc dziecku w trudnych chwilach?

smoczek antystresowy

Płacz dziecka nie należy do łatwych sytuacji ani dla samego malucha, ani dla jego rodziców. W każdym z przypadków pomoże smoczek uspokajający, który wesprze w tych trudnych chwilach zarówno rodzica, jak i dziecko. Znajomość ssania nieodżywczego, jakie zachodzi podczas uspokajania, poskutkowała stworzeniem dynamicznego smoczka przez neurobiologów. Brali oni pod uwagę wiele parametrów związanych z naturalną potrzebą ssania mleka matki oraz jego dynamikę w jamie ustnej dziecka. Dynamiczne smoczki są wykonane z niejednorodnego silikonu, który powoduje, że maluch aktywnie ssie smoczek. Kształt i budowa takiego uspokajacza powinny umożliwiać niczym nieskrępowane oddychanie i przełykanie śliny. Ważne jest przy tym, aby nie zaburzały naturalnego odruchu ssania.

Wyprofilowanie smoczka

Zdarza się, że płacz dziecka trwa nieprzerwanie nawet przez kilka godzin. Rodzice czują się w takiej sytuacji bardzo bezsilni i mimo wszelkich starań, nie mogą sami pomóc dziecku – jest jednak na to sposób. Jest nim smoczek antystresowy, który pozwala na uspokojenie i wyciszenie dziecka. Przy korzystaniu z tego rozwiązania w sytuacjach kryzysowych, należy pamiętać, by nie nadużywać tego rozwiązania, żeby dziecko nie przyzwyczaiło się w zupełności do niego, gdyż będzie mu później trudno funkcjonować. U maluszków oczywiście jest wskazane częściej sięgać po smoczek, ale i tu również z rozwagą, aby nie miały później problemów z funkcjonowaniem bez niego. Przy wyborze takiego akcesorium warto przyjrzeć się produktom pod kątem wykonania z bezpiecznego i przebadanego materiału, aby nie powodował on żadnych reakcji alergicznych, najlepiej ze znanego i sprawdzonego źródła. Smoczek antystresowy powinien być odpowiednio wyprofilowany oraz miękki, aby nie uciskał wrażliwych okolic ust dziecka i aby nie sprawiał maluszkowi problemów ze ssaniem.

Podsumowanie

Płacz to jedyna forma zakomunikowania swoich potrzeb przez maluszka, gdy jeszcze jego aparat mowy nie jest wykształcony na tyle, by wydawać z siebie inne dźwięki oprócz kwilenia. Czasem wystarczy zwyczajne przytulenie dzieciątka i otoczenie go swoją miłością, aby się uspokoiło, a niekiedy potrzeby wykraczają poza tę czynność. Poza tym każde dziecko jest inne i znalezienie przyczyny płaczu poza tymi z głodu czy potrzebą zmiany pieluszki może zająć trochę czasu. Warto uważnie przyglądać się maluszkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *