Swoje pociechy warto mieć pod opieką przez cały rok, jednak wakacje wymagają od rodziców wyostrzonych zmysłów i bezwzględnej uważności. Niektóre akcesoria mogą zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo, oprócz tego płynącego od rodziców. Przydatne będą tu z pewnością wszelkiego rodzaju kapoki, rękawki i koła ratunkowe, które będą pierwszą liną ochrony dzieci nad wodą. Wiadomo również, że zawsze warto edukować dzieci na temat zachowywania się w nowym miejscu.

Co można, a czego nie? O bezpieczeństwie nad wodą

maska do nurkowania dla dzieci

Dzieci szybko rosną, a okres wakacyjny sprzyja letnim swawolom i nieustannemu zaspokajaniu ciekawości. Słońce, plaża i piasek to idealni kompani nadmorskich zabaw. Dlatego należy pamiętać, że to nie tylko beztroskie chwile relaksu, ale także ciągła odpowiedzialność. W ferworze zabaw i radości nietrudno o chwilę nieuwagi. Należy powtórzyć sobie i przyswoić dziecku kilka ważnych zasad przebywania nad wodą. Określając cel wakacyjnej podróży, warto sprawdzić, czy wybrana plaża jest strzeżona przez ratowników – to zawsze dodatkowa ochrona często nieuważnych plażowiczów. Dodatkowo, gdy wywieszona jest czerwona flaga, pod żadnym pozorem nie można wchodzić do wody. Ponadto przed wypuszczeniem dziecka do wody warto sprawdzić, jak wygląda wejście do wody pod kątem ewentualnego szkła czy ostrych krawędzi kamieni. W wodzie koniecznie należy uposażyć malucha w koło ratunkowe. Dla dzieci przydatne są również rękawki i specjalne kamizelki, które zabezpieczają przed zanurzeniem główki pod wodę. Konieczne jest również wytłumaczenie dziecku, by nie wchodziło rozgrzane do wody, ani z pełnym brzuszkiem. Nagrzane ciałko malucha może doznać szoku termicznego po nagłym wbiegnięciu do wody po długim leżakowaniu na plaży. To samo z jedzeniem – źle pływa się najedzonym, zwłaszcza że wtedy układ krążenia przestawia się na procesy trawienne i ręce oraz nogi nie mają tyle mocy, by przestawić się na inny wysiłek. Warto również wyczulić dziecko na gwizdek ratownika – jeden krótki, oznacza jedynie zwrócenie uwagi na nieodpowiednie zachowanie, a z kolei cała seria świadczy o bezwzględnym opuszczeniu wody.

Podwodne przygody – co przyda się do nurkowania?

maska do nurkowania dla dzieci

Podwodny świat jest naprawdę niezwykły. To kolejna szansa na znalezienie hobby dla pociech ze stale niezaspokojoną ciekawością. Należy więc odpowiednio przygotować maluchy do zaglądania pod taflę wody. Jako pierwsza przyda się dobrze dopasowana i dobrana do wieku maska do nurkowania dla dzieci. Chroni ona wrażliwe oczy dziecka i wyrównuje ciśnienie, umożliwiając obserwowanie podwodnego świata roślin i zwierząt. W pakiecie do maski z rurką warto też zadbać o płetwy dla malucha. W maskach do nurkowania stosuje się szkło hartowane. Na dobry start dla dzieci, nawet w czasie wakacyjnych zabaw w wodzie sprawdzi się maska z pojedynczą szybą, która gwarantuje świetną widoczność i dobre pole widzenia. Maluchy na pewno będą zachwycone z takiego akcesorium i będą mogły zacząć odkrywać morską toń.
Nurkowanie to ciekawa forma spędzania wolnego czasu i świetna forma ruchu dla dzieci. Podwodnych przygód można nauczyć się na spokojnym basenie, by podczas wakacji odkrywać morską toń. Placówki oferują specjalne zajęcia, podczas których dziecko nauczy się obsługiwania sprzętu nurkowego oraz zasad bezpieczeństwa podczas scuba divingu. To również praca z zespołem i zdobywanie umiejętności interpersonalnych przydatnych w codziennym życiu. Dzięki temu dziecko buduje swoją pewność siebie, zdobywa motywację do działania od najmłodszych lat i rozwija się na wielu płaszczyznach. To również uodparnianie malucha na stres i niespodziewane sytuacje – pod wodą trzeba nauczyć się spokojnego oddychania. Nurkowanie to świetna okazja dla dzieci na poznanie morskich żyjątek i uświadomienie ich przez rodziców i opiekunów, jak ważne jest dbanie o cały ekosystem. Nie należy obawiać się tego typu zajęć, o ile są przeprowadzane prawidłowo i z wykwalifikowanym instruktorem.

Uważni rodzice to bezpieczne dziecko. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdy starsi i młodsi pozwalają sobie na trochę więcej luzu niż zazwyczaj. Należy zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym zarówno na plaży, jak i podczas morskich kąpieli. Przede wszystkim warto porozmawiać z maluchami, dwulatki już doskonale rozumieją, co rodzice chcą im przekazać. Uświadamianie to podstawa, a zaraz potem kapoki, koła ratunkowe i inne akcesoria dla zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *