Jesień to pora roku, której nie znosi spora część dzieci. Nie dość, że kojarzy się z nieuchronnym powrotem do szkoły, to ponadto dni stają się krótsze, więc i czasu na zabawę na świeżym powietrzu jest coraz mniej. Co więcej, pogoda ulega gwałtownym zmianom – bezustanne opady atmosferyczne mogą popsuć humor nawet najbardziej uśmiechniętemu malcowi. Jesienią wiele pociech narzeka nie tylko na konieczność odrabiania prac domowych, ale też na ogromną nudę. Dlatego do akcji powinni wkroczyć rodzice. To właśnie oni mogą wyjść z inicjatywą i zaproponować potomstwu jedną z kreatywnych, ciekawych jesiennych zabaw.

Nie taka jesień szara, jak ją malują

piłka dla dzieci

Jesień może wielu osobom kojarzyć się z bezustanną szarówką i przygnębiającą atmosferą. To jednak tyczy się raczej późnego października i listopada. Pierwsza połowa tej pory roku to okres złoto-szkarłatnych liści ozdabiających korony drzew. Warto zwrócić na to uwagę dziecku, zabierając je na spacer do lasu. A gdy już się tam znajdziecie, możecie nazbierać do torby nieco kolorowych liści, kasztanów czy żołędzi lub innych leśnych skarbów. Tego typu zdobycze przydadzą się później, gdy już wrócicie do domu, a za oknem zacznie się ściemniać. Przy okazji można też połączyć przyjemne z pożytecznym i uzbierać kilka grzybów, które potem staną się smaczną kolacją.

Co robić, gdy za oknem ciemno?

Po powrocie z leśnych eskapad, gdy ciemność zacznie powoli spowijać świat za oknem, przychodzi czas na uwolnienie kreatywności. Warto w tym celu wykorzystać znalezione na wyprawie łupy. Najprostszą zabawą jest popularne również w szkole wykonywanie ludzików bądź zwierzątek z kasztanów, żołędzi oraz wykałaczek. To nietrudna zabawa – wykonanie w ten sposób prostych figur z pewnością nie przekracza możliwości nawet ledwie kilkuletnich pociech.

To nie koniec możliwości, jeśli chodzi o zabawy kreatywne dla dzieci. Z kasztanów, jarzębiny, żołędzi czy szyszek można zrobić prosty, kolorowy naszyjnik lub niedużą bransoletkę. Wystarczy wprawić w ruch igłę oraz nitkę. Wykonaną w ten sposób biżuterię dziecko może samemu dumnie nosić, lub też sprezentować mamie, babci, dziadkowi czy cioci, którzy z pewnością będą zadowoleni z tak pięknego prezentu.

Nie tylko kasztany i żołędzie – liście także można wykorzystać!

Doskonałą zabawką mogą stać się również liście. Można wykorzystać je do stworzenia pięknego, kolorowego kolażu. Łatwo się je wycina lub przekleja, a ponadto nadają się także do tego, by po nich malować. W połączeniu z papierem i mazakami, nożyczkami oraz klejem lub taśmą klejącą, można wykonać z nich prawdziwe jesienne cuda.

Liście nadają się nie tylko do kolażu. Można też w łatwy sposób odrysować ich kształt na kartce – nie trzeba być młodym Picassem, by przy pomocy tej metody stworzyć ładne dzieło. Wystarczy podłożyć liść pod kartkę, a następnie pocierać jej powierzchnię przy pomocy pasteli bądź węgla do rysowania. Faktura listka odbije się na papierze, a rezultat tego typu zabawy z pewnością usatysfakcjonuje każde dziecko.

Piłka dla dzieci – sprawdza się także jesienią

piłka dla dzieciUniwersalną i popularną niemal o każdej porze roku zabawą, jest gra w piłkę. Nie trzeba ograniczać się przy tym do rzucania do kosza czy strzelania do bramek. Choć pogarszająca się pogoda skutecznie utrudnia wszelką wykonywaną na świeżym powietrzu aktywność fizyczną, to nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by pograć z pociechą w korytarzu własnego domu. Wykorzystując piłkę dla dzieci, można wymyślić kilka prostych gier, które bez wątpienia pozwolą zająć szkraba na jakiś czas. Warto wspomnieć, że to jednak dość ryzykowna zabawa, która może poskutkować permanentnym uszkodzeniem mebli bądź innego typu domowych sprzętów.

Nadciąga halloween…

Nie tylko opadające z drzew liście mogą zachwycać kolorami w jesienne dni. Wielobarwny i wyrazisty może być także strój, który wraz z latoroślą przygotujecie na zbliżające się halloween. Zamiast kupować gotowe przebranie, znacznie lepiej jest powoli, własnoręcznie przygotowywać jego kolejne elementy. Oczywiście dziecku należy w tym pomóc, przykładowo podsuwając do głowy pomysły na wykonanie konkretnej części stroju, lub zapewniając dostęp do odpowiednich materiałów. Przygotowanie ciekawego, wyróżniającego się pomysłowością przebrania to zajęcie na przynajmniej kilka jesiennych wieczorów.

Przygotowania do halloween oznaczają także wykonywanie lampionów z dyni. Choć jest to zajęcie na co najwyżej dwa wieczory, z pewnością sprawi ono dziecku sporą ilość frajdy. Tego typu zabawę można ponadto połączyć ze wspólnym gotowaniem lub pieczeniem dyniowych wyrobów. Należy jednak oczywiście pamiętać, że jest to aktywność, podczas której należy sprawować uważną, stałą opiekę nad pociechą. Najlepiej trzymać dziecko za rączkę, bądź własnoręcznie wykonywać wymyślone przez pociechę kompozycje. W końcu do wycinania dyniowych kształtów należy skorzystać z ostrych narzędzi.

Jesień wcale nie musi być nudna. Wspólne wyprawy do lasu, połączone ze zbieraniem ukrytych w poszyciu skarbów, tworzenie kolaży z liści, a także biżuterii z jarzębiny potrafi sprawić dziecku mnóstwo frajdy. Nawet grabienie liści, pozornie nieciekawe, można zamienić w doskonałą zabawę. Gdy tego typu rozrywki znudzą się szkrabowi, ratunkiem mogą zaś okazać się gry planszowe, które stanowią doskonałe zajęcie na długie jesienne wieczory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *