Noszenie dziecka to sposób rodziców na nawiązanie z nim wyjątkowej więzi. Maleństwo w bliskim kontakcie z opiekunami czuje się bezpiecznie. Noszenie go w nosidełku ma pozytywny wpływ na jego rozwój, gdyż jest umieszczone w pozycji łonowej, którą pamięta z okresu prenatalnego. Potrzeba noszenia jest uwarunkowana genetycznie nie tylko wśród ludzi, lecz również zwierząt noszących przy sobie swoje potomstwo. Niektóre zwyczaje – charakterystyczne dla danych gatunków – pozostają niezmienne. Człowiek jest istotą społeczną, która powinna wychowywać się w “stadzie”, czyli w rodzinie – dużej zbiorowości osób. Takie założenie posiada metoda wychowawcza kontinuum, której celem jest zapewnienie dziecku stałego, bliskiego kontaktu. Można to osiągnąć poprzez ciągłe noszenie maleństwa przy sobie. Dzięki temu od samego początku doznaje ono różnych bodźców i czuje się częścią rodziny, w której przyszło na świat. Niemowlęta wychowywane według tej metody są niezwykle samodzielne, gdyż od narodzenia obserwują swoich opiekunów i bardzo szybko uczą się ich zwyczajów. Ponadto mają wysoko rozwinięte umiejętności społeczne, ponieważ od samego początku uczą się funkcjonowania w grupie. By noszenie dzieci było wygodniejsze, wyprodukowano specjalne nosidełka i chusty, których celem jest odciążenie kręgosłupa rodziców i prawidłowe ułożenie małego szkraba. Wśród nich warto wyróżnić nosidełka ergonomiczne. Specjaliści uważają, że ten typ jest jedynym słusznym wyborem. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest nosidełko ergonomiczne i czy będzie odpowiednie dla Twojego dziecka.

Czym jest nosidełko ergonomiczne?

nosidełko

Jego cechą charakterystyczną jest to, że z wyglądu może przypominać plecak. Ten typ, w przeciwieństwie do zwykłych nosidełek, nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka. W przypadku tradycyjnego nosidełka, ciężar ciała dziecka opiera się na jego kroczu. Przez to bioderka maluszka rozwijają się nieprawidłowo, a kręgosłup jest źle ułożony. Nosidło ergonomiczne układa się w taki sposób, by dziecko było skierowane twarzą do osoby, która je nosi. Maluch może być w nim noszony z przodu lub z tyłu.

Kiedy można zacząć ich używać?

Nie ma dokładnie określonego czasu, w którym można wprowadzić nosidełko ergonomiczne, gdyż jest to uzależnione od indywidualnego rozwoju dziecka. Zdarza się, że rodzice zbyt szybko chcą korzystać z nosidełka ergonomicznego. Nie jest to rozsądne, gdyż wtedy kręgosłup dziecka zostanie zbyt bardzo obciążony. Wprawdzie do niektórych nosideł można dokupić specjalne wkładki dla noworodków, lecz nie wykazują one zbyt dużej skuteczności. Najważniejsze więc, by zacząć stosować nosidełko dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie samodzielnie siedzieć. W przeciwnym razie jego zastosowanie może negatywnie wpływać na jego rozwój. Alternatywą dla niego jest chusta do noszenia, którą można zastosować w przypadku mniejszych dzieci. Warto wiedzieć, że jeśli masz starsze dziecko, to także możesz kontynuować trzymanie go w nosidełku. Należy wtedy wziąć pod uwagę jego wagę i wzrost, gdyż zależy od tego wybór jego rozmiaru.

Materiał wykonania nosidełek

Szukając odpowiedniego nosidełka ergonomicznego, nie należy pomijać materiału jego wykonania. Najwłaściwsze dla niego będą tkaniny naturalne, do których należą: bawełna, bambus, len, a także wełna, seacell i repreve. Materiały te są bardziej przewiewne oraz mają większą oddychalność. Oznacza to, że dziecko się w nich nie przegrzeje. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w czasie lata, gdy temperatury są wysokie.

Dlaczego warto używać nosideł ergonomicznych?

nosidełko

Cechą charakterystyczną nosideł ergonomicznych jest ich miękkość, dzięki czemu wyróżniają się na tle nosideł twardych. Tego typu nosidełka łatwo schować do torebki lub plecaka, dzięki czemu nie trzeba przejmować się, że zabranie ich ze sobą będzie niewygodne. Można również wziąć je na spacer na wypadek, gdyby maluch nie chciał siedzieć w wózku. Dzięki jego miękkiemu materiałowi, ruchy dziecka nie są skrępowane. Ponadto nosidełko dla dziecka może być wygodniejszą alternatywą chusty, która wielu osobom sprawia trudność w użytkowaniu. Zawiązanie jej może być skomplikowane, a także czasochłonne. Z nosidełka korzysta się zaś wyjątkowo sprawnie, gdyż wystarczy jedynie założyć je, a następnie włożyć do niego dziecko.

Atrakcyjne wzornictwo

Producenci asortymentu dziecięcego starają się zaspokoić potrzeby konsumentów i oferują nosidełka w atrakcyjnych wzorach i kolorach. Rodzice mogą więc znaleźć nosidełko w modnej stylistyce – np. w geometrycznych i florystycznych nadrukach, a także w pastelowych lub nasyconych barwach.

Nosidełko ergonomiczne to doskonały wybór dla Twojego malucha. Zapewni Ci bliski kontakt z dzieckiem, a także zadba o jego prawidłowe i stabilne ułożenie. Ponadto jest niewątpliwie wygodne w użytkowaniu, gdyż łatwo schować je do torebki i zabrać ze sobą na spacer na wypadek, gdyby malec poczuł się zmęczony i nie chciał dalej iść samodzielnie lub siedzieć w wózku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *