Nie od dziś wiadomo, że mleko matki to najbardziej cenne, a tym samym najlepsze pożywienie dla każdego maluszka. Dlaczego? Ponieważ jest łatwo przyswajalne, a także posiada wiele witamin, mikroskładników, przeciwciał i substancji odżywczych na odpowiednim poziomie, adekwatnie do zapotrzebowania szkraba. Niestety mimo dynamicznego rozwoju branży z artykułami dla dzieci i rodziców, wciąż nie opracowano pożywienia, które zastąpiłoby ten pokarm czymś równie wartościowym. Głównie z tego względu, kobiety niemogące z różnych powodów karmić swojej pociechy piersią, mają ogromny dylemat, co powinny zrobić w takiej sytuacji.
Ból podczas pobierania mleka przez dziecko, problemy z laktacją czy zapalenie gruczołu mlekowego – to tylko jedne z wielu powodów, przez które kobiety mają utrudnione podawanie naturalnego pokarmu swojemu szkrabowi. Niemniej jednak nie muszą być to kłopoty zdrowotne, niejedna mama nie chce tracić swojej niezależności, przez co będąc np. w pracy lub na uczelni, nie zawsze ma możliwość odsłonięcia piersi. Natomiast niektóre panie nie chcą karmić w ten sposób z własnych przekonań. Bez względu na przyczynę, nie trzeba rezygnować całkowicie z naturalnego pokarmu. Można go podawać chociażby przez butelkę po wcześniejszym odciągnięciu mleka za pomocą laktatora.
Czym jest laktator i czy to ważny element wyprawki?
Laktator to niezwykle funkcjonalne narzędzie, które na przestrzeni lat pomogło wielu kobietom. Jego głównym zadaniem jest odciągnięcie pokarmu z piersi, a tym samym również pobudzenie samej laktacji. Mechanizm działania opiera się na wytwarzaniu podciśnienia symulującego ssanie dziecka i pobiera mleko, a te trafia do specjalnej buteleczki połączonej z urządzeniem. Jego obsługa jest intuicyjna, dlatego nikt nie powinien mieć z tym problemu. Odciągnięty pokarm może być od razu podany maluszkowi, niemniej jednak należy wspomnieć, iż laktator umożliwia przygotowanie zapasów poddając je obróbce termicznej – mrożąc. Dzięki czemu te zachowa świeżość na dłużej.
Narzędzie te niewątpliwie powinno znaleźć się w wyprawce każdego maluszka. Nawet jeśli kobieta wie, że będzie chciała karmić piersią, warto mieć je w swoim domu. Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, a mając laktator ręczny lub elektryczny, można być spokojnym o wyżywienie swojej pociechy także w trudnych momentach. Narzędzie te mogłoby też oszczędzić kobiecie nocnego wstawania. Mleko przygotowane wcześniej i umieszczone w specjalnej butelce może zostać podane także przez tatę, dzięki czemu mama zyska nieco więcej snu. W ten sposób podział obowiązków przy maluszku stanie się znacznie łatwiejszy, nawet jeśli chodzi o nocne przebudzenia brzdąca.
Rodzaje laktatorów, czyli co należy wybrać
Na rynku dostępne są laktatory w różnych rodzajach od wielu producentów. Dokonując takiego wyboru, warto zaopatrzyć się w produkt najwyższej jakości, ponieważ dzięki temu ma się pewność jego bezawaryjności nawet przez długi i intensywny czas użytkowania. Te występują w dwóch wariantach, można zaopatrzyć się w laktator elektroniczny, jak i ten najbardziej klasyczny – ręczny. Pierwszy rodzaj jest dużo chętniej kupowany z uwagi na łatwość korzystania z niego. Opiera się to przede wszystkim na uruchomieniu go, ustawieniu odpowiednich parametrów i w zasadzie na tym rola mamy się kończy, pozostałą pracę laktator wykonuje samodzielnie. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku wariantu manualnego, wtedy podciśnienie symulujące ssanie dziecka należy wytworzyć ręcznie poprzez ściskanie pompki. W przypadku dużego zapotrzebowania na mleko np. przy bliźniakach może okazać się to mało praktyczne, ponieważ pobieranie pokarmu zajmie wtedy dłużej.
Niemniej jednak istnieje znacznie więcej powodów, dla których warto wybrać innowacyjną wersję urządzenia. Laktatory elektryczne wyposażone są w modu pozwalający na samodzielne dostosowanie mocy ssania do potrzeb danej kobiety. Dodatkowo, dzięki możliwości wymiany silikonowych nakładek, można ochronić brodawki przed różnymi podrażnieniami. To ważny aspekt, ponieważ tego typu dolegliwości są uciążliwe dla każdej mamy i skutecznie mogą utrudniać pobieranie mleka przez ból. Głównie z tego względu nie warto oszczędzać na takim urządzeniu, lepiej dołożyć nieco więcej i wybrać laktator elektroniczny od dobrego producenta. Należy wspomnieć, że te mogą być zasilane na dwa sposoby – za pośrednictwem baterii lub prądu. Dzięki temu każdy rodzic może wybrać takie narzędzie, które w pełni spełni jego wszystkie wymagania.
Inne właściwości laktatorów – dlaczego warto?
Laktator ma mnóstwo pozytywnych właściwości przemawiających za jego zakupem. Niektóre z nich mogą okazać się kluczowe nawet przed porodem. Pomiędzy drugim a trzecim trymestrem ciąży z piersi kobiety nierzadko zaczyna wyciekać żółty płyn, czyli siara. To nic innego jak pierwszy pokarm dla noworodka, bogaty w wiele przydatnych dla niego składników. Warto wtedy odciągnąć produkowane mleko i zamrozić, aby podać je dziecku np. w razie zachorowania. Inną sytuacją, w której laktator może być niezbędny, jest czas, gdy po porodzie produkcja pokarmu będzie bardziej intensywna, a maluch nie wykazuje chęci do jedzenia przez zmęczenie. Wtedy, aby nie dopuścić do zaniku laktacji lub zastojów, a w konsekwencji także bolesnych stanów zapalnych, należy odciągnąć część mleka. Laktator ma zatem sporo zastosowań i powinien znaleźć się nie tylko w każdej wyprawce, ale również w torbie szpitalnej.